Prima pagină » Actualitate » Afganistan: Trupele americane au început să se retragă de pe aeroportul din Kabul

Afganistan: Trupele americane au început să se retragă de pe aeroportul din Kabul

Afganistan: Trupele americane au început să se retragă de pe aeroportul din Kabul

Trupele americane și-au început retragerea de pe aeroportul din Kabul, a declarat sâmbătă Pentagonul, în timp ce eforturile de evacuare din capitala afgană au intrat în etapele finale, potrivit Reuters.

Președintele Joe Biden a trimis la începutul acestei luni mii de soldați la aeroportul din Kabul în timp ce talibanii recucereau Afganistanul, totul pentru a ajuta la evacuarea cetățenilor americani, a afganilor care riscau să rămână și a altor străini disperați să fugă.

La vârful desfășurării acestor trupe, circa 5.800 de soldați americani asigurau paza Aeroportului Internațional Hamid Karzai, unde o operațiune de transport aerian fără precedent urmează să se încheie marți.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului a confirmat că retragerea a început oficial

După ce un oficial american a declarat pentru Reuters că în prezent mai puțin de 4.000 de soldați au rămas pe aeroport, purtătorul de cuvânt al Pentagonului, John Kirby, a confirmat reporterilor într-un briefing că retragerea a început oficial, dar a refuzat să spună câți membri ai serviciului au rămas încă.

Numărul celor evacuaţi din Afganistan de atunci a ajuns sâmbătă la circa 112.000, dintre care 5.400 sunt cetăţeni americani.

Oficialii americani au declarat că, pe măsură ce trupele sunt extrase pe calea aerului, există o îngrijorare din ce în ce mai mare cu privire la amenințarea reprezentată pentru aeroport de militanții grupului Stat Islamic-Khorasan (ISIS-K), cu accent pe atacurile cu rachete și cu vehicule cu explozibil.

În urma atacului sinucigaș al Statului Islamic de joi, care a ucis circa 160 de civili afgani și 13 soldați americani, armata americană a lansat vineri un atac cu drone care a vizat membrii grupului din provincia Nangarhar, la est de Kabul.

Pentagon: Două ţinte importante” ale grupării Stat Islamic (SI) au fost ucise

Pentagonul a anunţat sâmbătă că „două ţinte importante” ale grupării Stat Islamic (SI) au fost ucise şi încă una rănită în atacul cu dronă efectuat vineri de armata americană în Afganistan, fără alte precizări, transmite AFP.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, John Kirby, a refuzat de asemenea să precizeze dacă islamiştii grupării Statul Islamic al Khorasan (ISIS-K) care au reprezentat aceste ţine au fost implicaţi în atacul comis joi în zona aeroportului din Kabul, soldat conform surselor locale cu peste 170 de morţi, inclusiv 13 militari americani, atac revendicat de respectiva grupare.

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Somnul sănătos începe în intestin. Ce au aflat cercetătorii?