Prima pagină » Actualitate » ATAC cibernetic de tip „spoofing” la BNR. Avertisment important al Băncii Naționale pentru toți cetățenii!

ATAC cibernetic de tip „spoofing” la BNR. Avertisment important al Băncii Naționale pentru toți cetățenii!

ATAC cibernetic de tip

Banca Națională a României (BNR) avertizează asupra unui atac cibernetic de tip ”spoofing”, prin care sunt folosite în mod fraudulos numerele de telefon ale instituției, se precizează într-un comunicat de presă remis de BNR. Potrivit băncii, au fost semnalate cazuri în care persoane se prezintă ca reprezentanți ai băncii centrale și solicită date personale și transferuri de bani, invocând fals desfășurarea de activități de creditare.

BNR atrage atenția publicului să nu dea curs unor astfel de cereri și să nu ofere informații confidențiale. De asemenea, precizează că a sesizat poliția pentru utilizarea frauduloasă a identității digitale.

În realitate, BNR nu are atribuții de acordare de împrumuturi populației, iar apelurile abuzive nu provin din rețeaua telefonică a instituției.

„Atragem atenția că aceste apeluri nu au fost inițiate din rețeaua telefonică a BNR”

”Banca Națională a României a primit o serie de sesizări care semnalau utilizarea numerelor de contact telefonice indicate pe pagina website a BNR (021 313 04 10 sau 021 315 27 50) de către persoane care pretindeau că vorbesc din partea BNR, în legătură cu presupuse împrumuturi online făcute pe numele celor apelați. Se solicitau date personale, sub diverse pretexte (confirmarea unor cereri de împrumut, ștergerea împrumutului din sistem, date de card etc., în funcție de răspunsurile date de cel contactat).

Atragem atenția că aceste apeluri nu au fost inițiate din rețeaua telefonică a BNR și reiterăm faptul că Banca Națională a României, în calitatea sa de bancă centrală a țării, îndeplinește atribuții reglementate expres de Legea nr. 312/2004 privind Statutul Băncii Naționale a României, și nu este abilitată să ofere populației produse sau servicii de creditare”, se precizează în comunicat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O întâlnire străveche a Soarelui cu alte două stele a schimbat pentru totdeauna Sistemul Solar