Prima pagină » Actualitate » Ce planuri are Florin Cîțu cu CEC Bank. Niciun alt ministru nu a mai îndrăznit asta!

Ce planuri are Florin Cîțu cu CEC Bank. Niciun alt ministru nu a mai îndrăznit asta!

Ce planuri are Florin Cîțu cu CEC Bank. Niciun alt ministru nu a mai îndrăznit asta!

CEC Bank, cea mai mare instituție financiară cu capital de stat, este pe punctul de a fi privatizată. Cel puțin asta cred că se va întâmpla cei care l-au ascultat pe Florin Cîțu vorbind la „Banking Forum Online”.

Ministrul Finanţelor Publice spune că urmărește să modernizeze CEC Bank, care poate să devină un competitor important pe piaţa financiar-bancară din România.

În ceea ce priveşte activele financiare ale statului, avem cu adevărat o strategie la care ne gândim pentru perioada următoare, care le implică pe toate. Ştiţi foarte bine că, în ceea ce priveşte Eximbank, este fuziunea cu Banca Românească, a fost făcută înainte să preluăm acest mandat. Dar, dacă a fost făcută şi nu a putut să fie întoarsă, cel puţin vreau să fie o fuziune de succes! Vreau să facem această fuziune să fie de succes, dacă tot o avem acolo”, a spus Cîțu.

Imediat, ministrul Finanțelor Publice s-a referit și la situația CEC Bank: „Vrem să modernizăm CEC Bank. Este clar că poate să fie un competitor important pe piaţa financiar-bancară şi trebuie modernizată. Strategii există. Urmează această Bancă de Dezvoltare, care va veni în România. Va începe în 2022. Atunci cred că va fi activă”.

Banca de Dezvoltare, cerută în România

Florin Cîțu a precizat că este nevoie de Banca de Dezvoltare în România fiindcă doar prin intermediul ei pot fi atrase anumite finanţări de la Comisia Europeană. „Şi în trecut am pierdut bani pentru că nu am avut acest vehicul. Dar există o strategie pentru întregul sistem financiar-bancar, activele statului, care are ca obiectiv clar eficientizarea şi creşterea profitabilităţii acestui sistem. Suntem în competiţie cu sistemul privat, care este cu mult înainte în multe aspecte”, a spus Florin Cîţu.

Adunarea Generală a Acţionarilor CEC Bank a aprobat, în septembrie, schimbări la nivelul Consiliului de Administraţie al băncii, iar Mirela Călugăreanu, preşedinte al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), a fost numită în funcţia de preşedinte al C.A. CEC Bank.

CEC Bank a fost fondată în 1864 și are cea mai extinsă reţea naţională, cu peste 1.000 de sucursale şi unităţi teritoriale şi active ce depășesc 36 de miliarde lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
La 25 de ani de la 11 septembrie, începe construcția unui nou turn la World Trade Center
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cât de posibil este ca Inteligența Artificială să declanșeze o criză majoră în societate?