Donald Trump a dezvăluit, duminică, 9 martie, că administrația sa a fost în contact cu patru companii care s-au arătat interesate de achiziționarea platformei de social media TikTok, deținută de gigantul chinez ByteDance.
Toate opțiunile sunt bune, îl citează Reuters pe Trump.
Soarta TikTok în America a fost în aer de la intrarea în vigoare, la 19 ianuarie, a unei legi care cere proprietarului ByteDance fie să vândă participația din SUA a firmei, fie să facă obiectul unei interdicții de a funcționa pe teritoriul Statelor Unite.
Americanii insistă că au luat această decizie din motive de securitate națională.
După preluarea mandatului, la 20 ianuarie, Trump a semnat un ordin executiv prin care a amânat cu 75 de zile punerea în aplicare a legii.
Întrebat dacă va exista în curând o înțelegere pe TikTok, Trump le-a spus reporterilor aflați la bordul Air Force One: „S-ar putea. Avem de-a face cu patru grupuri diferite, iar o mulțime de oameni o doresc (n.r. – platforma TikTok). Toate cele patru firme sunt bune”.
ByteDance nu a răspuns solicitărilor Reuters de a comenta cele spuse de președintele Americii.
Tulburările de la TikTok au atras mai mulți potențiali cumpărători, inclusiv fostul proprietar al Los Angeles Dodgers, Frank McCourt, care și-a exprimat interesul pentru această afacere cu o creștere rapidă. Analiștii estimează că TikTok ar putea valora până la 50 de miliarde de dolari.
CITEȘTE ȘI:
Microsoft, negocieri avansate pentru a cumpăra TIKTOK. Ce vrea Donald Trump
Achiziția TikTok, negociată de Donald TRUMP într-o conferință de presă transmisă la tv
Elon Musk vrea să cumpere TikTok! Reacția companiei chineze la știrea zilei