Prima pagină » Actualitate » FAO: Gripa aviară poate ajunge la OM. Posibil, VIRUSUL H5N1 va provoca o criză alimentară mondială

FAO: Gripa aviară poate ajunge la OM. Posibil, VIRUSUL H5N1 va provoca o criză alimentară mondială

Rene Pârșan
FAO: Gripa aviară poate ajunge la OM. Posibil, VIRUSUL H5N1 va provoca o criză alimentară mondială

Organizația pentru Alimentație și Agricultură a Națiunilor Unite (FAO) avertizează o posibilă criză alimentară provocată de gripa aviară. Pericolul crește accelerat, pentru că virusul H5N1 înalt patogen se răspândește de la păsări de curte la mamifere, alimentând îngrijorările cu privire la securitatea alimentară și o potențială răspândire la oameni, potrivit Politico, preluat de Digi24.ro. Deocamdată, oficialii din sănătatea publică insistă că riscul rămâne scăzut.

Răspândirea virusului la mamifere îi oferă mai multe șanse de a evolua, crescându-i potențialul de a infecta oamenii, subliniază cercetătorii, dar evoluțiile recente ale gripei aviare în regiunea Asia-Pacific arată că virusul se transmite cu o frecvență mult mai mare în prezent la oameni, față de acum câțiva ani. Descoperirea a stârnit îngrijorare, iar cercetătorii nu exclud apariția unei noi variante a virusului.

Gripa aviară, made in China

Virusul, identificat pentru prima dată în 1996 în China, a dus la sacrificări în masă în întreaga lume, Europa pierzând 47,7 milioane de păsări de crescătorie în epidemia din 2021-22, iar SUA sacrificând cel puțin 166 de milioane de la începutul celui mai recent focar.

Asta a dus la creșterea prețurilor ouălor în SUA. Directorul general adjunct al FAO, Godfrey Magwenzi, a descris, luni, situația ca fiind fără precedent, ceea ce duce la „impacturi grave” asupra producției alimentare, locurilor de muncă din mediul rural, economiilor locale și prețurilor pentru consumatori. Virusul nu se oprește la fermele de păsări. H5N1 a apărut și la mamifere sălbatice și domestice, inclusiv animale de la grădina zoologică, animale de companie și vaci.

Gripa aviară ajunge, rar deocamdată, și la oameni

În timp ce infecțiile umane rămân rare, Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA) și Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC) au identificat markeri genetici care ar putea crește capacitatea virusului de a se adapta la mamifere, inclusiv la oameni. Cu toate acestea, nu există dovezi confirmate de transmitere susținută de la om la om. Oficialii FAO îndeamnă guvernele să intensifice supravegherea, să consolideze biosecuritatea și să aibă un răspuns susținut la focar.

„Un lanț este atât de puternic cât veriga sa cea mai slabă”, a spus directorul general adjunct al FAO, Beth Bechdol, subliniind necesitatea unei acțiuni globale coordonate pentru a reduce răspândirea virusului și pentru a preveni alte perturbări ale sistemelor alimentare.

În timp ce păsările sălbatice joacă un rol cheie în transmitere, dovezile indică, de asemenea, creșterea păsărilor de curte de mare densitate ca un factor care poate accelera focarele atunci când măsurile de biosecuritate eșuează. Fermele mari, unde mii de păsări sunt adăpostite aproape una de alta, creează condiții ideale pentru răspândirea virusului.

Deocamdată, oficialii din sănătatea publică insistă că riscul rămâne scăzut. Dar oamenii de știință avertizează că răspândirea virusului la mamifere îi oferă mai multe șanse de a evolua, crescându-i potențialul de a infecta oamenii.

Citiți și: Gripa aviară evoluează ALARMANT în Asia. ONU preconizează noi MUTAȚII periculoase ale virusului

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANALIZĂ. Nicușor Dan nu a mai desemnat un premier de 29 de zile. Ce spun juriștii și deciziile CCR
Digi24
„Răzbunarea va fi inevitabilă”. Părintele motoarelor rachetelor strategice rusești a fost lichidat de forțele speciale ucrainene
Cancan.ro
Mișcarea religioasă care a stârnit panică în București! Fiul astroloagei, ademenit de adepții sectei controversate
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV, imagini incendiare pe bancheta unui taxi
Adevarul
„Se crede Kubrick. Nu e” - Ce spune Irina Margareta Nistor despre „The Odyssey”, pariul de 250 de milioane $ al lui Christopher Nolan
Mediafax
ȘOCANT! Șase beri îl pot lăsa fără un AVION de 95.000 DE DOLARI! Povestea de la Curtea Supremă a SUA
Click
Vacanță de coșmar pentru o turistă într-un hotel all-inclusive din Bulgaria. „Chiar dacă suntem români nu înseamnă că suntem porci”
Digi24
Jurnalistul care a realizat interviul în care Trump a susținut că Meloni l-a „implorat” să facă o poză cu el a murit subit la 50 de ani
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine este Ester Expósito? Actrița despre care se spune că ar avea o relație cu Kylian Mbappé
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ford lansează două noi ediții pentru SUV-ul produs la CRAIOVA. Noutățile gamei PUMA
Descopera.ro
Tot mai mult praf ajunge în Europa. Care este explicația?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Aseară, nevastă-mea s-a îmbrăcat în polițistă!
Descopera.ro
Trei moduri în care știința te poate ajuta să te simți mai fericit