Prima pagină » Actualitate » Mai mulți fermieri francezi au încercat să-l ATACE pe președintele Emmanuel Macron, la o expoziție agricolă din Paris

Mai mulți fermieri francezi au încercat să-l ATACE pe președintele Emmanuel Macron, la o expoziție agricolă din Paris

Marian Popescu

Mai mulți fermieri francezi au încercat să-l atace pe președintele Emmanuel Macron, sâmbătă, după ce au luat cu asalt Expoziția Agricolă Internațională de la Paris, pe fondul protestelor în curs de desfășurare, relatează The Guardian. Ei i-au adus insulte lui Macron și i-au cerut demisia.

Câțiva zeci de ofițeri de poliție au încercat să cheme protestatarii la negocieri, dar fără rezultat, în final ieșind o adevărată bătaie.

Potrivit articolelor din presă, cel puțin un demonstrant a fost arestat când au început ciocnirile dintre protestatari și poliție.

Ceremonia de deschidere a fost, însă, amânată, iar Emmanuel Macron s-a angajat în câteva discuţii „încinse” cu unii dintre fermieri, făcând şi mai multe promisiuni de reducere a costurilor şi de verificare a negocierilor la nivel european din industria alimentară, informează BBC.

Sâmbătă dimineață, Macron a avut o întâlnire cu liderii sindicatelor agricole, după care era programat să viziteze expoziția.

De asemenea, tot în cursul acestei zile, el urma să se întâlnească și cu fermierii, dar comercinții cu amănuntul, însă aceștia au refuzat să vorbească cu președintele francez.

Expoziția de la Paris este cel mai mare eveniment de acest gen din Franța, unde în acest an se așteaptă ca aproximativ 600 de mii de oameni să o viziteze, în cele nouă zile în care va fi deschisă.

În multe țări ale UE au loc în această perioadă, proteste ale agricultorilor, care își exprimă nemulțumirea față deciziile Comisiei Europene, creșterea prețului resurselor materiale și tehnice pe fondul produselor agricole scutite de taxe vamale provenite din Ucraina.

FOTO – Profimedia

VIDEO – X/Nexta TV

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kanye West a făcut istorie la Istanbul
Digi24
Nicușor Dan a spus că drona căzută în Galați a fost deviată deasupra Ucrainei. Ministrul Apărării evită să confirme: „Este o fentă”
Cancan.ro
ULTIMELE clipe din viața Sandei Țăranu. Cine i-a fost alături până la final: 'Nu avea nicio durere'
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
Cum să alegi roșiile dulci și zemoase din piață. Trucuri simple de care trebuie să ții cont pentru un gust autentic
Mediafax
Haos la Paris după triumful PSG
Click
Adevăratul motiv pentru care Sanda Țăranu nu a devenit mamă: „Probabil că eu m-aș fi lăsat de meserie”
Digi24
Crioterapie, porci „pitici” și organe imprimate 3D: Culisele misiunii de 26 de miliarde de dolari a lui Putin pentru a trăi veșnic
Cancan.ro
Camelia Potec a intrat în panică și a cerut ajutorul SPP! Momente tensionate la gala aniversară a Nadiei Comăneci
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Care este prima mașină hibridă care a folosit baterii litiu-ion?
Descopera.ro
Oamenii de știință au inversat îmbătrânirea creierului cu un spray nazal
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Soluții simple pentru valurile de caldură: Cum facem răcoare în casă?