Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Gabriela Firea: Vrem să extindem la nivel național programul FIV 1 și FIV 2 – o șansă pentru cuplurile infertile. Sunt ferm convinsă că promisiunea va fi respectată

VIDEO | Gabriela Firea: Vrem să extindem la nivel național programul FIV 1 și FIV 2 – o șansă pentru cuplurile infertile. Sunt ferm convinsă că promisiunea va fi respectată

Ministrul Familiei, Gabriela Firea, a declarat, joi, la Antena 3, că programul de sprijinire a cuplurilor infertile va fi extins la nivel național, statul urmând să acorde integral contravaloarea procedurii de fertilizare in vitro pentru cuplurile care solicită acest ajutor. Ea a precizat că este „ferm convinsă” că promisiunea va fi respectată, mai ales că este o asumare politică.

„Sunt proiecte pe care le-am aplicat în București, la vremea când eram primar general, sprijinul financiar pentru femeia însărcinată, sprijinul financiar la nașterea unui copil și un proiect de suflet în urma căruia s-au aproape 600 de copii în București, FIV 1 și FIV 2 – o șansă pentru cuplurile infertile prin care primăria Capitalei acorda 3.600 de euro, însemnând întregul tratament pentru fertilizarea in vitro la o clinică de stat sau privată, la alegerea pacientei și care nu limita pacienta la accesarea acestui program de mai multe ori. Acest proiect vrem să se extindă la toată țara”, a declarat Gabriela Firea.

Ministrul a precizat că joi a depus la Parlament un amendament pentru acest proiect. De asemenea, Firea a subliniat că procedura de depunere a dosarelor va fi foarte simplă – în format digital.

„Îmi doresc cât mai rapid să se întâmple. Chiar azi (joi n.r) la Parlament a fost un amendament depus și noi avem un lucru la minister acest proiect pentru că a fost deja aplicat în Capitală și avem toate pârghiile.

A fost extrem de simplu de accesat acel program în Capitală. Nu exista procedura de depunere de dosare, am folosit foarte mult procedura digitalizării, astfel încât pacientul nu pierdea timpul”, a afirmat ministrul.

Întrebată, cum îi va convinge pe colegii din coaliția de guvernare să finanțeze acest program, Firea a răspuns: „Cred că îi vom convinge și am garanția că acest proiect care a funcționat atât de bine în București poate fi extins în țară. Noi îl vom depune pe tapet la începutul anului viitor. Sunt ferm convinsă că promisiunea va fi respectată pentru că este și o decizie politică, până la urmă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”