Prima pagină » Actualitate » Ilie Bolojan: DECIZIA pe care cetățenii țării noastre o vor lua astăzi va avea efecte asupra vieților copiilor și nepoților noștri

Ilie Bolojan: DECIZIA pe care cetățenii țării noastre o vor lua astăzi va avea efecte asupra vieților copiilor și nepoților noștri

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, și-a exercitat dreptul la vot, în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, la Școala Gimnazială Nr. 150, Bulevardul Eroii Sanitari 29 – 31 din București.

„Am votat astăzi, fiind conștient de importanța acestui vot, pentru că decizia pe care cetățenii țării noastre o vor lua astăzi nu va influența doar modelul nostru de dezvoltare în următorii cinci ani, ci va avea efecte asupra vieților copiilor și nepoților noștri”, a spus președintele interimar al României, la ieșirea din secția de votare

Ilie Bolojan a afirmat că președintele care va fi ales nu va putea face totul, „dar va putea face multe pentru o țară pe care să te poți baza, pentru a trece peste greutățile economice, dar mai ales pentru a reda încrederea și speranța”.

De săptămâna viitoare, aceste lucruri le poate face Președintele ales cu onestitate, cu bun simț și cu responsabilitate pentru țara noastră„, a spus președintele interimar.

El a îndemnat românii să folosească dreptul la vot.

„Folosiți acest drept pe care l-am câștigat, dreptul de a vota, pentru că astăzi, mai mult decât alte dăți, destinul țării noastre este în mâinile voastre”, a mai spus Ilie Bolojan.

Până la ora 8.00, peste 300 de mii de oameni și-au exprimat dreptul la vot, în țară (1,30%) și aproape 750 de mii în străinătate.

Pentru diaspora, votarea se desfășoară pe parcursul a trei zile, cu închiderea urnelor la ora 21:00, ora României.

În primul tur din 4 mai, prezența la vot a fost de 53,21%, comparativ cu 49,87% la turul doi din 2019.

Aproximativ 1,1 milioane de tineri între 18-22 ani vor vota pentru prima dată.

Sursa foto: ALEXANDRU DOBRE/MEDIAFAX  

CITEȘTE ȘI:

George Simion votează la Mogoșoaia, alături de Călin Georgescu

A început VOTAREA în țară în turul decisiv pentru alegerea președintelui. Sute de mii de români din diaspora și-au ales deja candidatul preferat

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
De ce a tăcut Vladimir Putin când a fost provocat de Donald Trump în legătură cu Venezuela: „Totul este subordonat acestui obiectiv”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meteorologii anunță ger în toată țara. Ce temperaturi sunt așteptate?