Lucrările de modernizare de la Linia 5 de tramvai nu se vor finaliza prea curând. Surse administrative au precizat în exclusivitate pentru Gândul că Primăria Capitalei vrea să obțină fonduri europene pentru finalizarea acestor lucrări și ar fi sistat finanțarea de la bugetul propriu. În prezent, antreprenorul care lucrează la acest proiect are de încasat aproape 80 de milioane de lei de la PMB.
Lucrările la linia 5 de tramvai sunt finalizate în proporție de aproape 90%. Cu toate acestea, deschiderea acestei rute mai are de așteptat.
Antreprenorul care lucrează aici mai are de finalizat copertinele din stații și de montat granitul de pe peroane, însă nu mai are finanțare.
„Din 80 de milioane datorie, primăria i-a dat constructorului 5 milioane și i s-a transmis că mai are de așteptat până va primi toți banii. Nu se mai poate lucra așa. Cu siguranță, linia nu va fi deschisă în septembrie, când se termină vacanța”, au precizat surse administrative pentru Gândul.
Aceleași surse spun că Primăria Capitalei speră să obțină finanțare europeană pentru modernizarea unui lot de 50 de kilometri de cale de rulare și vrea ca din acești bani să continue și lucrările de la linia 5.
„Este greu de crezut că se mai pot obține bani pentru un proiect care este aproape finalizat”, spun sursele Gândul.
Reabilitarea Liniei 5 de tramvai costă 140 de milioane de lei.
Lucrările de reabilitare au început în februarie 2024, iar termenul de finalizare era martie 2025.
Anul trecut, în noiembrie, antreprenorul care modernizează această linie se plângea că primăria nu-i oferă soluții pentru peroane.
„Noi vrem ca până la sfârșitul lunii noiembrie – începutul lunii decembrie să terminăm toată linia, cu asfalt, cu tot cu catenară (cablul de contact – n.r.) și stația de alimentare. Vor rămâne peroanele, dar nu avem soluția pentru ele. Din martie facem solicitări către Primărie să ne dea soluțiile pentru peroane și pentru lărgirea drumului în dreptul peroanelor. Din păcate, sunt 16 peroane care trebuie făcute. I-am zis și primarului, personal. Ne împiedicăm de un ciot”, spunea la acea vreme Marin Mândrilă.
Tot în noiembrie 2024, fostul edil general, Nicușor Dan, se declara foarte optimist în privința finalizării acestei lucrări.
„Suntem pe şantierul liniei 5 de tramvai din Bucureşti, lucrare care a început în februarie, lucrare de 4,3 kilometri. Am venit să verificăm stadiul lucrărilor. Global sunt la 75%. Asta înseamnă că toată structura de rezistenţă este pusă în pământ, suntem la 80% cu linie de tramvai, lipseşte firul de alimentare, lipseşte o staţie electrică şi cam asta e gata. Suntem cu plăţile la zi şi suntem foarte optimişti că suntem în grafic în momentul de faţă. Ştiţi că au fost nişte întârzieri date de faptul că noi nu am putut să plătim, cred că două luni au fost, dar suntem optimişti că vom termina în termenul de 12 luni care este în contract”, declara Nicuşor Dan anul trecut, în noiembrie.
Se vor înlocui șinele vechi cu unele noi pe o lungime de 4,25 kilometri, pe tronsonul cuprins între Podul Băneasa și Bulevardul Ștefan cel Mare.
„La finalul lucrărilor, STB S.A. va utiliza exclusiv tramvaie noi Imperio. Acestea vor circula pe un traseu modernizat complet”, transmitea Societatea de Transport București în 2023.
RECOMANDĂRILE AUTORULUI:
Proiectul pentru finanțarea Liniei 5 de tramvai, „deraiat” de Nicușor Dan