Prima pagină » Actualitate » Lucian Romașcanu: Ministerul Culturii este cel mai prost plătit din Guvern

Lucian Romașcanu: Ministerul Culturii este cel mai prost plătit din Guvern

Lucian Romașcanu: Ministerul Culturii este cel mai prost plătit din Guvern
Lucian Romașcanu: Ministerul Culturii este cel mai prost plătit din Guvern

Ministrul Culturii, Lucian Romașcanu, susține că ministerul pe care îl conduce este cel mai prost plătit din cadrul Guvernului României.

Oficialul a făcut declarația în cadrul unei întâlniri pe care a avut-o la Muzeul de Științe ale Naturii din Dorohoi.

Potrivit acestuia, o inițiativă referitoare la creșterea veniturilor angajaților din cadrul Ministerului Culturii a fost declarată neconstituțională de CCR, la solicitarea USR.

„Din păcate, am avut o tentativă pe Direcţia Judeţeană de Cultură şi pe direcţiile de cultură să creştem salariile. M-am luptat, Marius (ministrul Muncii, Marius Budăi, n.. red.) m-a ajutat şi am avut o lege prin care am dat nişte sporuri şi am încercat să creştem banii… Din nefericire, cei de la Uniunea Salvaţi România au contestat la Curtea Constituţională. Legea nu a căzut pe fond, a căzut pe formă, pentru că probabil nu ştiţi ce înseamnă exact bicameralismul acesta, nici eu nu îl înţeleg exact, pentru că de la Senat a plecat într-o formă, la Cameră s-au adăugat alte lucruri şi s-a spus că ce s-a adăugat la Cameră nu a votat Senatul şi atunci a picat. Sper să o reluăm şi să reuşim, pentru că Ministerul Culturii, o spun cu toată tristeţea, este cel mai prost plătit minister din tot Guvernul României”, a declarat ministrul Culturii, citat de Agerpres.

Lucian Romașcanu: PSD vrea 1% pentru Cultură

În cadrul aceluiași eveniment, Lucian Romașcanu a mai spus că Partidul Social Democrat, din care faace parte, și-a propus, în cadrul programului de guvernare, creșterea bugetului alocat culturii, la 1%.

Potrivit acestuia, în prezent, procentul alocat acestui domeniu este de doar 0,1%, mai informează sursa citată.

În același timp, Lucian Romașcanu, propune constituirea la nivel european a unui fond pentru cultură pentru restaurarea obiectivelor culturale, care să fie finanțat de traderii și producătorii.

Lucian Romașcanu a declarat, vineri, la Dorohoi, la o întâlnire cu şefii instituţiilor de cultură din Botoşani, că fondul respectiv ar urma să fie finanţat de traderii şi producătorii de armament.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Milionarul lui Halep, la un pas să pună mâna pe o comoară de 4,5 mil €. Tun financiar uriaș!
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Daniela, o mămică de doar 37 de ani, a murit la 48 de ore după ce și-a sărbătorit ziua de naștere. Ce i-a adus sfârșitul
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cel mai toxic oraș de pe Pământ: cum a decăzut de la 10.000 de locuitori și a rămas un oraș-fantomă?