Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu: „Locul României este în Uniunea Europeană. Nu vă fie frică de extremiști”

Marcel Ciolacu: „Locul României este în Uniunea Europeană. Nu vă fie frică de extremiști”

Prezent, sâmbătă, la conferinţa de alegeri a organizaţiei judeţene PSD Satu Mare, preşedintele PSD, premierul Marcel Ciolacu, le-a transmis celor prezenți că nu trebuie să le fie frică de politicienii extremiști și că locul României este în Uniunea Europeană.

„Dezinformări, fiindcă se întâmplă acest lucru şi în mass media şi peste tot, fiindcă este greu să le controlezi, şi poate nici nu este bine să le controlezi. Trebuie să discernem, singuri, nu trebuie să punem oprelişte presei sau să blocăm anumite surse de informare. Cu adevărat, cele care duc la dezbinare, la ură, la războaie, acolo trebuie un stat să intervină. În rest, toate aceste instrumente noi, care se folosesc în lupta electorală, nu trebuie să le blocăm, trebuie să ne adaptăm lor, trebuie să le înţelegem. Copiii noştri au început să gândească diferit de noi”, a precizat Marcel Ciolacu la conferința de la  Satu Mare, citat de News.ro.

Potrivit premierului, locul României este în Uniunea Europeană.

„Avem o şansă unică fiind în Uniunea Europeană”

„Avem o şansă unică fiind în Uniunea Europeană şi acest lucru trebuie să-l spunem de fiecare dată, că locul României este în Uniunea Europeană. Nu mă interesează că un adversar politic iese la televizor şi el spune că e mai bine să plecăm din Europa. Ce mă deranjează e că nu îl întreabă imediat cineva: Ai putea să ne dai ce soluţie ai dacă ieşim din Europa? Unde ne în toarcem şi cu câţi zeci de ani noi ne întoarcem înapoi? Ne uităm şi scoatem din discursul lui tot ce ne-a dezbinat timp de 30 de ani? Oameni buni, avem copii, toţi acasă, unii sunteţi tineri, veţi avea familii şi copii, ce construim noi? Tot ce am urât sau vrem că construim un viitor real şi al noştri şi al copiilor noştri şi al României, în primul rând, fiindcă în primul rând suntem români, pe urmă suntem pesedişti”, a  mai precizat Marcel Ciolacu.

„Dormim liniştiţi în casă, pentru că suntem membri NATO”

El le-a mai transmis membrilor PSD să nu preia discursul extremist.

„Nu vă fie frică de extremişti, nu încercaţi să aveţi discursul lor, pentru că e un discurs fals! Poate prinde la un vecin sau doi. Încercaţi să aveţi discursul dumneavoastră! Dormim liniştiţi în casă, pentru că suntem membri NATO. Dacă nu eram, nu dormeam liniştiţi în casă”, a mai spus primul ministru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua formă de diabet despre care aproape nimeni nu vorbește: diabetul de tip 5
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Ucrainenii ar fi lansat de două ori purtători de rachete în spațiu. Tehnologia ar putea avea aplicații anti-rachetă, inclusiv împotriva sistemului Oreșnik
Mediafax
Blocada SUA împotriva Iranului. Primele petroliere, interceptate de marina americană
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Un bărbat infectat cu HIV s-a vindecat complet datorită unei mutații genetice rare