Prima pagină » Actualitate » Marcel Ciolacu respinge suspiciunile privind influența serviciilor secrete în ALEGERI: Accesul la servere îl au doar cei de la AEP

Marcel Ciolacu respinge suspiciunile privind influența serviciilor secrete în ALEGERI: Accesul la servere îl au doar cei de la AEP

Marcel Ciolacu, liderul PSD, a discutat miercuri, la dezbaterea de la Antena 3 CNN, despre temerile legate de posibile intervenții ale serviciilor secrete în procesul electoral din România. Ciolacu a afirmat că doar Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) deține accesul la serverele dedicate alegerilor.

Întrebat dacă va lua măsuri pentru a preveni un acces nejustificat al acestora la sistemul informatic electoral, Ciolacu a precizat că „nu există niciun serviciu secret care să aibă un acces nelimitat” în gestionarea alegerilor, subliniind că doar Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) controlează aceste servere.

El a explicat că procedura electorală este strictă și că partidele dispun de o numărătoare paralelă pentru a verifica rezultatele.

Fiecare membru din secția de votare are 24 de ore să trimită copii după procesele verbale la sediile partidelor pentru a realiza numărătoarea paralelă, a menționat liderul PSD.

În încheiere, Ciolacu a dat asigurări că nu există riscul unor fraude electorale în 2024, subliniind ferm că „e exclus ca cineva să fure alegerile în România.”

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu neagă orice BLAT cu AUR: Am fost omul politic cel mai atacat de domnul Simion / „Șmecherii ieftine” din partea PNL

Marcel Ciolacu cere DESECRETIZAREA cheltuielilor cu „vila lui Iohannis”. „Voi declanșa mâine întreaga PROCEDURĂ, să vedem ce cheltuieli sunt”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Papa Leon, speriat de AI! „Ne controlează viitorul...”
Digi24
De ce a intrat Nicuşor Dan în politică. Ce i-a răspuns unui elev de liceu, care vrea să devină student la Matematică
Cancan.ro
Imaginile durerii cu tatăl lui Mario Berinde, adus din penitenciar sub escortă la înmormântarea fiului
Prosport.ro
FOTO. Fosta iubită a lui Gabi Torje, devastată de relația cu Alex Pițurcă: „Mi-a făcut rău!”
Adevarul
Cum ajung coafezele și neprofesioniștii să conducă România. Specialist în angajări la stat: „În 99% din cazuri, partidul alege”
Mediafax
Fostul senator a fost hirotonisit preot, la 70 de ani. Cine este Ilie Niță
Click
4 zodii intră într-o nouă eră din 28 ianuarie. Urmează 13 ani de transformări profunde, se schimbă totul din temelii, încep o nouă viață
Digi24
Oana Țoiu, avertisment serios după Davos: „Aici e o problemă”
Cancan.ro
Schimbul de mesaje dintre Mario Berinde și călăul său, înainte de crimă. Cum a încercat adolescentul de 13 ani să-și acopere urmele
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Mara Bănică 15 kilograme în doar două luni: „Nu există înfometare”! La ce a renunțat complet când a ținut acest regim?
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
De ce hibridele sunt mai fiabile decât mașinile normale? Explicația unui mecanic
Descopera.ro
Ce se află „sub” Pământ în spațiu? Puțini știu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ștrulă: – Nu mai pot! Nevastă-mea vrea să facem dragoste în fiecare zi!
Descopera.ro
Taurus, una dintre cele mai vechi constelații cunoscute de omenire