Prima pagină » Actualitate » Marian Neacșu, vicepreședinte PSD, nu crede că DEMISIA președintelui este o victorie a extremiștilor: „Este doar retragerea domnului Iohannis”

Marian Neacșu, vicepreședinte PSD, nu crede că DEMISIA președintelui este o victorie a extremiștilor: „Este doar retragerea domnului Iohannis”

Marian Neacșu, vicepreședinte PSD, nu crede că DEMISIA președintelui este o victorie a extremiștilor: „Este doar retragerea domnului Iohannis”
Marian Neacșu, vicepreședinte PSD

Marian Neacșu, vicepreședinte PSD, a declarat – luni – că demisia președintelui Klaus Iohannis este un act de voință al acestuia și nu a venit ca urmare a cererii liderilor coaliției de guvernare.

Aesta a fost întrebat, la Palatul Parlamentului, dacă demisia lui Iohannis este o victorie a extremiștilor.

„Nu. Cred că este doar retragerea domnului Iohannis”, a spus acesta.

Neacșu a fost întrebat, de asemenea, dacă demisia a venit după ce liderii coaliției i-au cerut acest lucru.

„Nu cred. Cred că este un act de voință al domnului președinte”, a afirmat Neacșu.

Marian Neacșu a precizat că nu este nevoie ca și premierul Marcel Ciolacu să își dea demisia.

„Avem un guvern care este votat în Parlament, care a trecut bugetul nu mai mult decât o săptămână în urmă, care în săptămâna asta are vizita Comisiei Europene pentru PNRR și care are o mulțime de alte obiectiv de făcut, care are treabă”, a declarat Marian Neacșu, potrivit Agerpres.

Klaus Iohannis și-a anunțat, luni, demisia din funcția de președinte al României, precizând că va pleca de la Palatul Cotroceni pe data de 12 februarie.

Într-un mesaj oficial, transmis luni după-amiază, președintele Klaus Iohannis a explicat că a luat această decizie pentru a evita o criză politică prelungită și pentru a proteja imaginea internațională a României.

El a subliniat, de asemenea, că nu a încălcat niciodată Constituția și că demiterea sa ar fi avut consecințe negative asupra stabilității țării.

Demisia lui Klaus Iohannis survine în contextul în nu mai avea susținere în Parlament și urma o procedură de suspendare împotriva sa. Această situație a apărut după ce Curtea Constituțională a anulat alegerile prezidențiale din decembrie, invocând acuzații de interferență străină și nereguli electorale.

Noi alegeri prezidențiale sunt programate anul acesta, pentru 4 mai, cu un posibil tur de scrutin pe 18 mai.

Sursa FOTO: Arhiva Gândul

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine a inventat weekendul? Cum au ajuns oamenii să aibă două zile libere