Prima pagină » Actualitate » Marius Budăi: „Nu vorbim de o ÎNGHEȚARE a salariilor, ci de o neintervenție pe o perioadă limitată”

Marius Budăi: „Nu vorbim de o ÎNGHEȚARE a salariilor, ci de o neintervenție pe o perioadă limitată”

Marius Budăi: „Nu vorbim de o ÎNGHEȚARE a salariilor, ci de o neintervenție pe o perioadă limitată”

Ministrul Muncii afirmă că nu se pune problema înghețării salariilor în sistemul public.

Mai degrabă, declară Marius Budăi, este vorba despre o „neintervenție pe o perioadă limitată” de timp în grila de salarizare a personalului bugetar.

Budăi: „Suntem într-un contract cu Banca Mondială”

Totodată, el afirmă că rămân deblocate angajările în Educație și Sănătate.

Pe o perioadă de câteva luni, să nu mai fie intervenție asupra legii salarizării. Suntem într-un contract cu Banca Mondială. Punem la dispoziția Băncii Mondiale datele astfel încât să avem oglinda unde suntem acum și să știm ce măsuri să luăm”, afirmă ministrul Muncii.

„Deci, nu vorbim de o înghețare a salariilor, ci vorbim de o neintervenție pe o perioadă limitată” – Marius Budăi

În momentul în care jurnaliștii l-au întrebat punctual dacă salariile mai pot crește până la finalul anului, ministrul Muncii a răspuns: „Aceasta este o decizie pe care coaliția o va lua”.

Acolo unde este nevoie de o intervenție, ați văzut acele echilibrări între sporurile venite din fonduri europene și PNRR, coaliția a înțeles și a intervenit pentru a nu avea scurgeri de personal dintr-o parte în alta. Dar, nu vorbim de majorarea salariului din lună în lună, pentru că suntem în luna aprilie și am majorat salariile în luna ianuarie, ci vorbim o neintrervenție asupra legii salarizării, astfel încât analiza de impact pe care o avem când plecăm în analiza finală pentru a crea noua lege a salarizării să nu fie modificată pe parcurs”, a transmis Budăi.

De asemenea, ministrul Muncii anunță că vor exista excepții la angajări în sistemul public de educație și sănătate.

„Acolo vor fi excepții. Mai mult, vor fi excepții la persoanele cu dizabilități” –  Marius Budăi

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Ce pregătește Kim Jong Un? Schimbarea anunțată la vârful conducerii militare