Prima pagină » Actualitate » Medicii legiști vor da verdictul în cazul Verei, tânăra care ar fi fost ucisă în Italia, iar logodnicul român i-ar fi înscenat sinuciderea

Medicii legiști vor da verdictul în cazul Verei, tânăra care ar fi fost ucisă în Italia, iar logodnicul român i-ar fi înscenat sinuciderea

Medicii legiști vor da verdictul în cazul Verei, tânăra care ar fi fost ucisă în Italia, iar logodnicul român i-ar fi înscenat sinuciderea

Și-ar fi omorât logodnica, apoi a făcut în așa fel încât scena crimei să-i inducă în eroare pe polițiști, care să creadă că a fost o sinucidere. Este ipoteza anchetatorilor italieni care investighează cazul petrecut sâmbătă, în Sicilia. Un român a sunat la 112 și a anunțat că logodnica lui, originară din Republica Moldova, și-a luat viața. Carabinierii au considerat însă povestea cusută cu ață albă. Medii legiști vor face marți autopsia cadavrului și vor elucida condițiile în care a murit Vera. 

Un apel primit sâmbătă seara la numărul de urgențe 112 anunța sinuciderea unei tinere. La capătul celălalt al firului era un bărbat, care vorbea o italiană cu un accent străin.

„Veniți repede, o femeie a murit, logodnica mea a murit, s-a sinucis!”, au fost primele vorbe ale bărbatului, care a adăugat faptul că trupul fetei se afla într-o casă de țară din câmpia Cataniei, între satele Ramacca și Paternò, scrie cotidianul italian La Nuova.

La fața locului, într-o cabană izolată și deteriorată, carabinierii au găsit cadavrul unei fete, despre care au aflat că este Vera Șchiopu, o tânără de 25 de ani, din Chișinău.

Potrivit cotidianului Affari Italiani, logodnicul acesteia, care era și el acolo, este Gheorghe Ciprian Apetrei, un muncitor român în vârstă de 33 de ani. El le-a povestit carabinierilor că fata s-a sinucis spânzurându-se, deoarece trecea printr-o perioadă grea și era deprimată. Ciprian Apetrei și logodnica sa, Vera, ar fi locuit împreună în Italia.

Alături de Apetrei, în cabană se afla și un prieten de-al acestuia, Costel Bălan, care i-a susținut versiunea, mai notează cotidianul Affari Italiani. Cu toate acestea, carabinierii au observat mai multe detalii care le-au trezit suspiciuni și îndoieli în ceea ce privește varianta unei sinucideri.

Vera nu era o persoană foarte sociabilă și avea puțini prieteni

Poziția cadavrului, frânghia prea subțire pentru a putea susține greutatea corpului, vânătăile, dar și rănile sângerânde le-au dat de bănuit. Pe de altă parte, au existat neconcordanțe și în declarațiile celor doi bărbați.

În luna martie, cei doi și-au anunțat prietenii că s-ar fi căsătorit

Toate aceste aspecte i-au determinat pe carabinieri să îi aresteze duminică pe cei doi bărbați. Logodnicul fetei este supectat că ar fi ucis-o, iar apoi a încercat să camufleze crima, iar prietenul său este bănuit că i-a fost complice, el susținând versiunea lui Apetrei.

Vera nu era o persoană foarte sociabilă, avea puțini prieteni, ceea ce le îngreunează misiunea anchetatorilor, cărora le este dificil să afle detalii despre relația pe care fata o avea cu muncitorul român.

Tânăra nu a depus niciodată vreo plângere împotriva iubitului său și nu se cunosc detalii despre viața lor privată, de aceea deocamdată nu se cunoaște motivul presupusei crime.

Cei doi români arestați au respins acuzațiile și își susțin nevinovăția.

Urmează ca autopsia care va fi efectuată marți să stabilească împrejurările în care fata a murit.

În primăvara acestui an, Vera și Ciprian Apetrei păreau foarte fericiți împreună. Ba mai mult, la sfârșitul lunii martie, cei doi au făcut o postare pe un site de socializare în care și-au anunțat prietenii că s-ar fi căsătorit.

Alte fotografii postate două luni mai târziu prezentau aceeași imagine de cuplu ideal.

CITEȘTE ȘI:

Un român a fost arestat în Italia pentru că și-ar fi ucis logodnica, deși polițiștilor le-a spus că aceasta s-a sinucis

Crimă ÎNFIORĂTOARE în Italia: Un tânăr frizer a fost ucis și „ciopârțit” de șeful lui pentru că a vrut să se angajeze la un salon concurent

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa