Prima pagină » Actualitate » Ministrul Energiei îi roagă pe oameni să citească lunar indexul pentru a plăti consumul real al facturilor la energie

Ministrul Energiei îi roagă pe oameni să citească lunar indexul pentru a plăti consumul real al facturilor la energie

Ministrul Energiei îi roagă pe oameni să citească lunar indexul pentru a plăti consumul real al facturilor la energie

Pentru ca factura la energie să reflecte consumul actual și nu cel de anul trecut, ministrul Energiei, Virgil Popescu, și-ar dori ca toți românii să citească lunar indexul. Discuțiile contradictorii legate de Ordonanța de urgență pe energie continuă, după ce la nivel european, patru țări s-au opus unui sistem de plafonare a prețurilor și consumului.

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a cerut comisiilor de politică economică și de industrii să-i invite la dezbaterile asupra actului normativ pe reprezentanții producătorilor, distribuitorilor, furnizorilor, precum și ai celorlalți actori implicați în acest domeniu strategic. Comisiile au fost sesizate pe fond cu întocmirea raportului la Ordonanța de urgență privind energia.

Cu toate acestea, oficialii întârzie cu modificările care ar trebui efectuate. OUG privind măsurile aplicabile clienților finali din piață de energie electrică și gaze naturale, în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul energiei, ar trebui să fie gata zilele acestea.

În urmă cu câteva zile, premierul Nicolae Ciucă a afirmat că nu au fost finalizate modificările la OUG 119 privind energia aflată în dezbatere în Parlament. De asemenea, prim-ministrul a precizat că urmează să fie transpuse atât propunerile, cât și măsurile care au fost stabilite la nivelul Uniunii Europene.

Mai mult, Nicolae Ciucă a menționat că susține amendamentul adoptat în Senat privind facilitățile acordate familiilor cu trei și mai mulți copii. Oficialul a adăugat că este discutată și varianta cu acordarea de vouchere, iar ulterior, va fi aleasă propunerea care este cel mai simplu de aplicat.

Ministerul Energiei ar vrea ca toți cetățenii să transmită consumul la energie lunar, citind indexul în fiecare lună, astfel încât să nu plătească bani în plus. În caz contrar, oficialul și-ar dori să fie luat în calcul consumul din luna anului trecut, informează Antena 3.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avocatul care a pus judecătorii în dialog cu AI, la un pas să fie ministru
Digi24
Primele declarații ale șoferului de TIR lovit de polițiștii locali din Constanța
Cancan.ro
BREAKING | Liderii clanului Duduianu, săltați de mascați! Ce acuzații grave li se aduc
Prosport.ro
FOTO. Kim Kardashian, apariție fără inhibiții la Monaco. Și-a arătat bustul generos după ce a venit direct de pe iaht la Marele Premiu de Formula 1
Mediafax
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Digi24
Controversa amenzilor-record pentru bănci. Chirițoiu: Nu e un cartel clasic, au existat contacte numeroase. Ce spune despre prejudicii
Cancan.ro
E cod roșu de averse torențiale și grindină. Zonele afectate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Mesajul SFÂȘIETOR al soției lui Alexandru Neacșu, medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca: „Atât te mai rog”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Descopera.ro
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Descopera.ro
„Mașina viitorului”, inventată de un român? Anunțul făcut de un vasluian!