Prima pagină » Actualitate » Nicolae Ciucă: „Greva din Educație să ÎNCETEZE și să avem elevii cât mai curând la școală”

Nicolae Ciucă: „Greva din Educație să ÎNCETEZE și să avem elevii cât mai curând la școală”

În deschiderea ședinței de Guvern, premierul Nicolae Ciucă a anunțat că nu participă la ședința sindicaliștilor din Educație, însă a dispus formarea unei echipe ministeriale pentru a continua dialogul cu aceștia.

„Sperăm că, în urma întâlnirii, acest demers (n.r. – greva profesorilor) se va încheia cât mai curând”, a transmis primul-ministru.

Ciucă cere respectarea programului școlar

Încep ședința de guvern făcând referire la subiectul care este pe ordinea de zi a dialogului între Guvern, coaliție și sindicatele din Învățământ, în sensul menținerii dialogului și identificării soluțiilor, astfel încât greva din Educație să înceteze și să avem elevii cât mai curând la școală și să avem asigurate condițiile care tot ceea ce ține de programul de derulare a examenelor de final de an să aibă loc conform calendarului”, a declarat Ciucă la începutul ședinței de la Palatul Victoria.

Premierul a afirmat că, de când a preluat guvernarea, a acordat Educației 8 de miliarde de lei.

(…) Nu am să repet propunerile. Ceea ce doresc să menționez e faptul că am luat decizii care au venit în întâmpinarea tuturor problemelor acumulate în Educație. Am căutat să ne aliniem cumva la conținutul legilor educației.

Doresc doar să subliniez că, din momentul preluării guvernării, am alocat suplimentar suma de 8 de miliarde de lei, sumă care într-adevăr nu acoperă nevoile și problemele acumulate în ultimii 30 de ani, dar care repară și îmbunătățesc acele elemente care, pe bună dreptate, sunt aduse în dezbatere de reprezentanții corpului didactic.

Cu toții suntem de acord că educația trebuie să rămână prioritatea numărul 1, alături de sănătate.

Nu am făcut altceva decât să aliniem discursul pe care cu toții l-am avut la măsuri concrete, măsuri care nu pot fi rezolvate o singură dată printr-un numitor comun. Ele vor trebui să fie aplicate într-un calendar, cu o bugetare și pe o linie de dialog care va fi permanent deschisă cu personalul didactic și nedidactic astfel încât să avem un sistem de educație performant și care să asigure șansă la educație oricărui copil”, a precizat primul-ministru.

În context, Nicolae Ciucă a anunțat că nu poate fi prezent la negocierile cu liderii sindicatelor din Educație.

În această după-amiază, pentru că nu vom finaliza ședința de Guvern până la ora începerii întâlnirii cu reprezentanții sindicatelor, am dispus formarea unei echipe ministeriale din care vor face parte miniștrii Educației, ai Muncii, Finanțelor și Fondurilor Europene, iar din partea prim-ministrului va participa secretarul general al Guvernului.

Sperăm ca în urma întâlnirii, pe baza dialogului onest și echitabil, pe baza măsurilor reale pe care le propunem, să avem o înțelegere și să avem încredere unii în alții că acest demers se va încheia cât mai curând”, a transmis Nicolae Ciucă.

Liderii sindicatelor din Educație au avut marți, 23 mai, consultări la Guvern.

„Astăzi nu avem nimic concret pentru a spune oamenilor, motiv pentru care greva continuă” – Simion Hăncescu, liderul FSLI

Sindicatele din Educație țin astăzi o ședință, de la ora 17.00, la care au fost invitați să participe și primul-ministru și câțiva membri ai Cabinetului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Roxana Petcu, inspector șef al Inspecției Judiciare: A modifica pensiile magistraților este o scădere a statutului
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Nicole, fosta concurentă de la Vocea, a murit la doar 19 ani. Și-a găsit sfârșitul în mod tragic
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Cele mai stranii locuri din Defileul Dunării. Peșterea care ascundea roiuri înfiorătoare de muște
Mediafax
Un aeroport internațional propune interzicerea papucilor Crocs și a pijamalelor: „Ne-am săturat”
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Cât timp ar putea trăi pe Marte microbii de pe Pământ?