Prima pagină » Actualitate » Nicolae Ciucă, la comemorarea masacrului de la TREZNEA: Trebuie să fim vigilenți în fața șovinismului, extremismului și revizionismului

Nicolae Ciucă, la comemorarea masacrului de la TREZNEA: Trebuie să fim vigilenți în fața șovinismului, extremismului și revizionismului

Olga Borșcevschi

Președintele Senatului, Nicolae Ciucă, a participat luni, la comemorarea a 84 de ani de la masacrul de la Treznea. În discursul său, Ciucă a subliniat necesitatea de a respinge extremismul, șovinismul și revizionismul, făcând referire la lecțiile învățate din istorie și la contextul actual geopolitic.

Comemorăm azi masacrul de la Treznea și ne rugăm pentru sufletele celor 93 de victime: 87 de români și șase evrei. Femei, bătrâni, tineri și copii – cu toții au căzut pradă urii în acea zi fatidică din 9 septembrie 1940. Astfel de zile sunt de doliu, de comemorare și de rugăciune, și asta facem aici, la Treznea: ne rugăm pentru atâția semeni de-ai noștri, nevinovați, care au pierit victime ale urii și fanatismului, a spus Nicolae Ciucă.

Liderul PNL a făcut o paralelă între atrocitățile din trecut și provocările actuale, cum ar fi războiul din Ucraina, subliniind că este esențial să învățăm din greșelile trecutului.

Cu doar 10 ani în urmă, credeam că astfel de atrocități nu mai pot fi posibile pe continentul nostru european. Înainte de 2014, credeam că sunt pagini întunecate ale istoriei și că toată lumea a învățat lecțiile trecutului. Vedem însă, chiar în aceste zile, ce tragedii se petrec lângă granițele noastre. Vedem încercările grele prin care trec vecinii noștri din Ucraina.

De aceea, astăzi, trebuie, cu atât mai mult, să fim atenți la învățămintele trecutului, să veghem ca răul să nu se mai dezlănțuie, a adăugat președintele Senatului.

Nicolae Ciucă a reamintit și contextul istoric al masacrului de la Treznea, legat de Dictatul de la Viena din 1940, prin care România a fost forțată să cedeze nordul Transilvaniei.

La rândul său, acest dictat, prin care România a fost forțată să cedeze nordul Transilvaniei, a fost o consecință a pactului teribil dintre Germania nazistă și Rusia sovietică. Cu un an înainte, la 23 august 1939, puterile totalitare și revizioniste ale vremii își împărțiseră restul Europei prin Pactul Ribbentrop-Molotov.

Atrocitățile de la Treznea, Ip și din alte localități ale Sălajului, partea Ardealului de Nord, cedat în urma Dictatului de la Viena, ne impun astăzi să respingem ferm orice revizionism. Să nu le găsim nicio scuză, niciun argument revizioniștilor, acelora care duc războaie pentru schimbarea granițelor Europei și, pe de altă parte, să veghem la întărirea democrațiilor în fața înțelegerilor dintre puterile totalitare, a punctat președintele Șenatului.

El a făcut apel la unitate și la promovarea valorilor democratice și creștine.

Chem toate forțele politice democratice ale României să respingem împreună extremismul, șovinismul și revizionismul, indiferent de ceea ce ne separă politic. Aceasta este datoria noastră de onoare, pentru viitorul copiilor noștri, pentru viitorul României. Să promovăm, prin fapte, valorile creștine, europene și democratice, pentru că sunt singurele care vindecă răni teribile precum Ip și Treznea, asigură pacea și creează condiții pentru înțelegere și bunăstare.

Aceasta-i România în care eu cred, România care și-a vindecat rănile trecutului și își cinstește înaintașii, România ancorată în prezent, generoasă, sigură pe ea, pregătită pentru viitor. România puternică și democratică, un pilon stabil, prosper pe flancul de est al comunității euroatlantice și un model pentru cei care tânjesc după democrație și libertate, a adăugat președintele Senatului.

CITEȘTE ȘI:

Nicolae Ciucă rămâne candidatul PNL la PREZIDENȚIALE: Mergem mai departe fără niciun fel de problemă

Nicolae CIUCĂ, la deschiderea anului şcolar la Sebeş: Sistemul educațional trebuie să se adapteze provocărilor societății moderne

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Care sunt orașele din Europa cu cele mai scumpe apartamente?