Nicușor Dan a anunțat că a fost doborâtă a treia dronă intrată în spațiul românesc, în zona Sulina-Chilia. Drona a fost doborâtă în această dimineață de duminică, 26 iulie 2026, la ora 10:13.
În cursul dimineții de duminică, 26 iulie 2026, a fost doborâtă a treia dronă intrată în spațiul aerian național. Aparatul de zbor a fost interceptat, iar un pilot român aflat la manșa unui avion F-16 a angajat ținta și a distrus-o deasupra Mării Negre.
Președintele i-a felicitat pe militarii implicați în intervenție și a precizat că investigațiile sunt în desfășurare. El a condamnat încălcarea spațiului aerian românesc de către Rusia și a anunțat că România va formula un protest diplomatic după finalizarea cercetărilor.
„O nouă dronă a fost doborâtă în această dimineață, la ora 10:13, de un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române, deasupra apelor teritoriale ale României, în zona Sulina–Chilia.
Îi felicit pe piloții români și pe echipele de la sol pentru profesionalismul, curajul și eficiența cu care își îndeplinesc misiunile. Prin acțiunea lor, contribuie la apărarea teritoriului național și la siguranța cetățenilor români.
Potrivit anchetei desfășurate de Parchetul General, drona doborâtă vineri dimineață este de tip Shahed, utilizată de Federația Rusă în războiul de agresiune împotriva Ucrainei.
Investigațiile privind dronele doborâte ieri și astăzi sunt în desfășurare. Protestul diplomatic al României față de Federația Rusă va fi fundamentat pe aceste cercetări.
Este inadmisibil și intolerabil ca Federația Rusă să continue încălcarea spațiului aerian al României, care este, în același timp, spațiu aerian al NATO și al Uniunii Europene. Astfel de acțiuni sunt inacceptabile și le tratăm cu toată seriozitatea, alături de aliații noștri”, a anunțat Nicușor Dan pe Facebook.
Vă reamintim că vineri și sâmbătă au fost doborâte alte două drone intrate ilegal în spațiul aerian național. Vineri, 24 iulie 2026, o dronă a intrat în spațiul aerian al României și a fost detectată de radarele MApN. Aceasta a avut pe traiectul Sulina-Brăila-Feteşti-Buzău. A fost doborâtă în județul Buzău. Ținta a fost angajată și doborâtă de aeronava F-16 la ora 11:02. Cea de-a doua dronă a fost doborâtă sâmbătă, 25 iulie 2026, la ora 08:34, după ce radarele MApN au interceptat-o la ora 08:22. Drona a fost doborâtă la 9,6 kilometri vest de localitatea Sfântu Gheorghe, județul Tulcea.
Stire in curs de actualizare.
De la a câta dronă se declară stare de urgență și rămâne Bolo premier pe viață?
Pai de ma Nicusor va bateti joc de banii Romaniei pe care-i risipiti ca niste nestiutori ,a-ti dat 400 000 euro catre Rheinmetall sa produca ptr Romania aparatura impotriva dronelor ,a trecut 2 ani si aceasta aparatura nu a mai venit si a-ti mai dat tot catre Rheinmetall citeva miliarde ptr tancuri ,corvete la suprapret si i-ati dat sa cumpere portul Constanta , a-ti dat ptr dezvoltarea germaniei nu ptr Romania ,sa va fie rusine slugi ce sunteti ,va bateti joc de banii Romaniei