Prima pagină » Actualitate » Panică în Galați în toiul nopții. Oamenii au crezut că România a fost ATACATĂ de Rusia: „Mor de frică! Mi se zguduie și ușile!”. Ce a fost de fapt?

Panică în Galați în toiul nopții. Oamenii au crezut că România a fost ATACATĂ de Rusia: „Mor de frică! Mi se zguduie și ușile!”. Ce a fost de fapt?

Panică în Galați în toiul nopții. Oamenii au crezut că România a fost ATACATĂ de Rusia: „Mor de frică! Mi se zguduie și ușile!”. Ce a fost de fapt?
Sursa foto: Facebook/ Forțele terestre Române

Un exercițiu militar desfășurat în cadrul NATO a creat panică printre locuitorii din Galați, care au crezut că Rusia atacă România. Sentimentul de panică este încă prezent în oraș după atacul rusesc asupra portului Reni, fiind o distanță de numai 9 km măsurat în linie dreaptă.

În timpul exercițiului militar desfășurat pe parcursul nopții, au fost auzite bubuituri puternice în oraș, iar oamenii s-au speriat, crezând că este vorba despre un nou atac în zona porturilor ucrainene de la Dunăre.

Incidentul a avut loc în noaptea de joi spre vineri, iar locuitorii din Galați au fost surprinși de zgomotele puternice. Mulți dintre ei au relatat că se tem că aceste bubuituri pot fi atacuri ale rușilor în zona Reni, apropiată de oraș. Chiar și din afara orașului, oamenii au auzit bubuiturile și s-au întrebat panicați dacă războiul din Ucraina a trecut granița și la noi.

„Mor de frică! Mi se zguduie și ușile! De două săptămâni tot o țin cu bubuiturile”, s-a plâns o gălățeancă.

„Atacuri ale rușilor la Reni, lângă Galați, bubuituri de două ore, la TV nimic, nici o știre”, a comentat un alt locuitor.

„Bună seara! Locuiesc la 15 km de Galați și aud constant bubuituri ca și cum ar fi bombardamente. La voi cum e în oraș, tot așa tare se aud?”, a întrebat un gălățean.

Autoritățile au anunțat că exercițiul militar, desfășurat la Poligonul Smârdan din apropierea orașului Galați, se desfășoară sub egida NATO și implică tragerea cu muniție reală începând din 10 iulie până pe 4 august. Aceste trageri au loc în intervalul orar 8.00 – 2.00, cu excepția zilelor de weekend, potrivit știripesurse.

Rusia a desfășurat, luni, un nou atac asupra orașului Odesa, vizând porturile Reni și Ismail, amplasate pe Dunăre, în apropierea graniței dintre România și Ucraina. Exploziile au fost văzute din România.

În timpul bombardamentului, depozitele de petrol, arme și echipamente NATO au fost vizate, iar un depozit de cereale a fost complet distrus.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?