Prima pagină » Actualitate » Pentru ce SUMĂ a acceptat un tânăr din Bangladesh să lucreze la Iași, la 6.000 kilometri distanță de casă: „Tot salariul îl trimit acasă”

Pentru ce SUMĂ a acceptat un tânăr din Bangladesh să lucreze la Iași, la 6.000 kilometri distanță de casă: „Tot salariul îl trimit acasă”

Pentru ce SUMĂ a acceptat un tânăr din Bangladesh să lucreze la Iași, la 6.000 kilometri distanță de casă: „Tot salariul îl trimit acasă”

Casa lui Taiki, care lucrează ca ajutor în bucătărie într-un restaurant din Iași, este la 6.000 de kilometri distanţă, în Bangladesh. Însă în România a găsit o şansă pentru un viitor mai bun.

Criza pe piaţa muncii se vede în numărul-record de muncitorilor străini în România. Doar în Iași sunt peste 1.000 de angajaţi veniți din ţările asiatice (Nepal, Bangladesh, Filipine, Sri Lanka).

Străinii, cei mai mulți lucrând ca livratori sau ajutoare la bucătărie, sunt atraşi de salariile pe care le pot obţine aici.

„Eu cunosc limba engleză, m-am angajat la Cafeneaua Piața Unirii (CPU) în luna martie 2023. Muncesc câte opt ore în bucătărie, toți se comportă frumos cu mine, am cazarea asigurată, la fel și mâncarea. Am ajuns aici pentru a schimba soarta familiei mele”, a declarat Taiki, potrivit bzi.ro.

„Banii de aici au altă valoare la noi, mare”

Taiki, în vârstă de 46 de ani, își dorește să lucreze cât mai mult timp la Iași. Salariul de 2.500 de lei reprezintă un real ajutor pentru cei dragi, rămași în Bangladesh.

„Reușesc să strâng tot salariul și să îl trimit acasă la soția și copiii mei… Am doi băieți. Mi-aș dori să mai stau aici încă un an, doi, să ne redresăm un pic financiar. Ar fi minunat dacă aș putea să îmi deschid o afacere acasă. Banii de aici au altă valoare la noi, mare. Soția nu lucrează, așa este… Femeile stau cu copiii. Desigur, îmi este foarte dor de ea, de familia mea.

Aici sunt mai mult singur. Mă gândesc des la ei. Nu am ce să reproșez angajatorului, oamenilor de aici. Nu am prieteni, dar am colegi buni. Nu mă deranjează să muncesc ori de câte ori este nevoie. În Bangladesh munceam și mai mult, condițiile de lucru erau mai rele. Apartamentul meu e în zona Ciric, nu plătesc nimic eu, sunt recunoscător”, a precizat Taiki.

Orașul este plin de muncitori asiatici

În localul în care lucrează Taiki mai există încă 9 colegi asiatici, toți muncind din greu ca livratori, ajutoare la bucătărie. De asemenea, majoritatea restaurantelor din oraș care colaborează cu Tazz, respectiv Glovo, au angajați din străinătate.

„Sunt foarte muncitori, nu sunt figuranți, câțiva vorbesc și engleză, nu avem probleme cu ei”, a declarat unul dintre bucătarii CPU.

Mai mult, ori de câte ori li se oferă un suc gratis sau orice altceva, angajații afișează o atitudine surprinzătoare.

„Ne mulțumesc de foarte multe ori și nu le vine să creadă, întreabă de 2-3 ori dacă sigur e pentru ei”, a precizat Teodor Cibotariu, patronal restaurantului Difereat.

De asemenea, pe lângă joburile prezentate anterior, mulți muncitori asiatici sunt angajați la demolarea clădirilor, căptușeli zidărie, plăci mozaic, faianță, gresie, parchet sau la spargerea și tăierea materialelor de construcții.

Sursa foto: bzi.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului