Prima pagină » Actualitate » Poliția Română, avertisment pentru ȘOFERI. Se circulă în condiții de ceață pe mai multe artere rutiere din țară

Poliția Română, avertisment pentru ȘOFERI. Se circulă în condiții de ceață pe mai multe artere rutiere din țară

Poliția Română, avertisment pentru ȘOFERI. Se circulă în condiții de ceață pe mai multe artere rutiere din țară
Centrul Infotrafic anunță vizibilitate redusă pe șosele din cauza ceții / Sursa FOTO: Envato

Duminică dimineață, centrul Infotrafic din cadrul Poliției Române a anunțat că circulația se desfășoară în condiții de ceață pe 14 județe.

„Se circulă în condiţii de ceaţă pe multe artere rutiere din judeţele Arad, Bihor, Caraş-Severin, Călăraşi, Cluj, Dolj, Galaţi, Gorj, Maramureş, Mehedinţi, Olt, Sibiu, Teleorman şi Timiş, vizibilitatea în trafic fiind redusă sub 200 metri, izolat sub 50 de metri”, se precizează într-un comunicat al Centrului Infotrafic.

De asemenea, pe arterele rutiere principale, respectiv pe autostrăzile A1 Bucureşti-Piteşti, A2 Bucureşti-Constanţa, A3 Bucureşti-Braşov, DN 1 Ploieşti – Braşov şi DN 7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, se circulă pe un carosabil uscat, în general, cu vizibiltate bună și valori de trafic reduse.

„Recomandăm conducătorilor auto să circule cu viteză redusă şi atenţie sporită, să se asigure bine înainte de fiecare manevră, să evite depăşirile riscante, să folosească sistemele de iluminare şi dezaburire şi să mărească distanţa de siguranţă între autovehicule, adoptând o conduită preventivă pe tot parcursul traseului”, se mai menţionează în comunicat.

Mai mult, șoferilor li se reamintește că pentru deplasarea pe drumuri unde carosabilul este acoperit cu zăpadă, gheață sau polei este obligatory echiparea vehiculelor cu anvelope de iarnă.

CITEȘTE ȘI:

Prognoza Accuweather actualizată iarnă 2024/2025: Când ninge în București – în decembrie, ianuarie și februarie

Vremea rămâne caldă până miercuri în aproape toată țara, cu maxime de până la 17 °C

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Oamenii nu merg la închisoare și nu plătesc taxe dacă beau apă din fântâna proprie
Digi24
Tinerii dispăruți în timpul unei excursii pe Transalpina au fost găsiți după aproape două zile de căutări
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit într-un accident teribil pe Autostrada Soarelui!
Prosport.ro
FOTO. „Ești prea grasă”. Anisimova s-a enervat și a postat o poză cu ea mai mult goală, la piscină
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
Mediafax
Haos la Cadastru: sistemul este blocat de trei zile. Un hacker pretinde că vinde datele ANCPI
Click
Denise Rifai, înșelată de fostul iubit! Prezentatoarea a făcut dezvăluirea în direct: „De-aia n-a mai fost nimic după”
Digi24
Prima eclipsă totală de Soare din Europa după 27 de ani. Din ce zone ale României va putea fi observată
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Alina Laufer după ce și-a făcut lifting facial! Nimeni nu o mai recunoaște: „Am apelat la această soluție. Sunt obsedată de perfecțiune”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Topul celor mai ieftine Dacia disponibile prin Rabla 2026
Descopera.ro
Revoluția care a schimbat istoria pentru totdeauna!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O blondă: – Acum citesc o carte managerială, economic financiară…
Descopera.ro
Cât timp câștigi cu adevărat dacă depășești viteza legală?