Prima pagină » Actualitate » Profesorul de la Colegiul Sf. Sava, acuzat că a violat doi minori, lăsat în LIBERTATE. Acesta a fost plasat sub control judiciar

Profesorul de la Colegiul Sf. Sava, acuzat că a violat doi minori, lăsat în LIBERTATE. Acesta a fost plasat sub control judiciar

Ruxandra Radulescu
Profesorul de la Colegiul Sf. Sava, acuzat că a violat doi minori, lăsat în LIBERTATE. Acesta a fost plasat sub control judiciar

UPDATE. Sorin Spineanu Dobrotă, profesor la Colegiul Naţional ‘Sfântul Sava’ din Capitală şi şef serviciu la Centrul Naţional de Politici şi Evaluare în Educaţie din cadrul Ministerului Educaţiei, a fost reţinut joi de procurori sub acuzaţia de viol şi act sexual cu un minor.

El a fost dus apoi în faţa unui magistrat cu propunere de arestare preventivă, însă judecătorul a respins cererea şi a dispus plasarea profesorului sub control judiciar, pentru 60 de zile, cu interdicţia de a părăsi ţara.

„Respinge ca neîntemeiată propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 3 Bucureşti de luare a măsurii arestării preventive faţă de inculpatul SPINEANU-DOBROTĂ SORIN-PAUL. În baza art. 227 alin. 2 C.p.p. rap. la art. 211 şi urm. C.p.p., dispune luarea măsurii preventive a controlului judiciar faţă de inculpatul SPINEANU-DOBROTĂ SORIN-PAUL, pe o perioadă de 60 zile, începând cu data de 25.07.2024 şi până la data de 22.09.2024, inclusiv.

În baza art. 215 alin. (1) C.p.p. impune inculpatului SPINEANU-DOBROTĂ SORIN-PAUL ca, pe durata măsurii controlului judiciar, să respecte următoarele obligaţii:

  • a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat.
  • b) să informeze de îndată organul judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza, cu privire la schimbarea locuinţei;
  • c) să se prezinte la secţia de poliţie desemnată cu supravegherea sa de către judecătorul de drepturi şi libertăţi, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemat. În baza art. 215 alin. (2) C.p.p., pe timpul controlului judiciar.

Impune inculpatului SPINEANU-DOBROTĂ SORIN-PAUL, următoarele obligaţii:

  • a) să nu depăşească limita teritorială a ţării, decât cu încuviinţarea prealabilă a judecătorului de drepturi şi libertăţi;
  • b) să comunice periodic informaţii relevante despre mijloacele sale de existenţă. c) să nu comunice cu persoanele vătămate, direct sau indirect.

Supravegherea respectării măsurii controlului judiciar şi a obligaţiilor impuse inculpatului, se va face de către Secţia 12 Poliţie.

ȘTIRE INIȚIALĂ. Profesorul de la Colegiul Sf. Sava, acuzat că a violat doi adolescenți în vârstă de 16 și 17 ani, în 2021, a fost lăsat în libertate și plasat sub control judiciar, în urma unei decizii a magistraților. 

Profesorul Sorin Spineanu Dobrotă, în vârstă de 51 de ani, de la Colegiul Sf. Sava din Capitală, a fost reținut de polițiști, în decursul zilei de ieri, sub suspiciunea că ar fi agresat sexual doi minori, în vârstă de 16 și 17 ani, în urmă cu trei ani.

După aproximativ șase ore, magistrații au decis plasarea profesorului sub control judiciar, așa că presupusul violator a fost liber să plece acasă aproape de miezul nopții.

Potrivit anchetatorilor prima faptă s-ar fi petrecut în luna iunie 2021, într-un apartament din sectorul 3 al Capitalei, unde bărbatul ar fi întreținut relații sexuale cu un băiat de 17 ani. Agresiunea asupra celei de-a doua victime, un adolescent în vârstă de 16 ani, a avut loc, în decembrie, tot într-o locuință din sectorul 3. Profesorul ar fi „exercitat acte de natură sexuală” asupra unui adolescent de 16 ani.

În ambele cazuri, suspectul ar fi profitat de „poziția de autoritate și încredere ce decurgea din calitatea de profesor al persoanei vătămate”, spun anchetatorii.

„La data de 02.06.2021, în timp ce se afla într-un apartament situat în mun. București, sector 3, inculpatul a întreținut cu persoana vătămată (un băiat în vârstă de 17 ani) un act sexual oral, profitând de poziția de autoritate și încredere ce decurgea din calitatea sa de profesor al persoanei vătămate, arată comunicatul Parchetului de pe lângă Tribunalul București.

„La data de 17.12.2021, în timp ce se afla într-o locuință din mun. București, sector 3, inculpatul a exercitat acte de natură sexuală asupra persoanei vătămate (un băiat în vârstă de 16 ani), profitând de poziția de autoritate și încredere ce decurgea din calitatea sa de profesor al persoanei vătămate”, precizează comunicatul Parchetului de pe lângă Tribunalul București.

FOTO: Profimedia

CITEȘTE ȘI:

Adolescentă de 14 ani, din Reșița, VIOLATĂ de propriul tată. Individul a fost arestat preventiv

Caz SCANDALOS la Pitești: O fată de 16 ani a fost violată de directorul Casei Studenților Adolescenta,bătută de soția lui după ce a aflat de „relație”

Primul dosar al lui Kristof Lajos, pentru VIOLAREA aceluiași minor, a fost clasat anterior de Parchet. Drama puștiului a continuat până „ieri”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Parcul Tudor Arghezi, numit oficial „Parcul Donald Trump". Patinoarul va purta numele lui Doru Tureanu
Digi24
Ludovic Orban: Nicușor Dan e președinte jucător la cacealma, dacă vine cu propuneri ca Eugen Tomac. Ar fi o petardă politică
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
FT: Salariile reale încep să scadă în toate marile țări dezvoltate. Care este perspectiva
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Misiune ieșită din comun: Polițiști deghizați în dansatoare pentru a prinde un traficant de droguri Data publicării: 26.05.2026 16:44
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru l-a dat de gol pe Gigi Becali: Cum să te întrebe cineva și să spui așa cu neruşinare că nu știi?
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Psihologii explică de ce oamenii simt nevoia să se filmeze și să-și facă poze în continuu