Prima pagină » Actualitate » România deschide porțile țării cu vize SCHENGEN pentru cetățenii RUȘI. De când se aplică măsura?

România deschide porțile țării cu vize SCHENGEN pentru cetățenii RUȘI. De când se aplică măsura?

România deschide porțile țării cu vize SCHENGEN pentru cetățenii RUȘI. De când se aplică măsura?
Sursa foto: Profimedia images - Caracter ilustrativ

După doi ani sângeroși de război în Ucraina, țara lipită de România, cetățenii ruși, care au decis într-o proporție covărșitoare ca dictatorul Vladimir Putin care să fie în continuare președinte, au parte de un anunț neașteptat. România va începe să elibereze vize Schengen pentru cetățenii ruși din următoarele zile.

România va începe să elibereze vize Schengen pentru cetățenii ruși începând cu data de 31 martie, conform anunțului făcut la Ambasada României de la Moscova, confirmând clarificările primite de la București, potrivit Rador Radio România.

„România va elibera vize unice (Schengen) începând cu 31 martie 2024. Vizele unice eliberate după această dată vor permite intrarea în zona Schengen pentru o perioadă de până la 90 de zile în orice perioadă de 180 de zile,” a precizat misiunea diplomatică.

Toate consulatele României din Federația Rusă, inclusiv cele din Moscova, Sankt Petersburg și Rostov pe Don, vor accepta cereri de viză Schengen.

Ambasada a explicat că turiștii vor putea utiliza vizele eliberate până la 31 martie 2024 pe întreaga perioadă de valabilitate pentru a intra în România și, conform prevederilor UE nr. 565/2014, pentru a călători în Bulgaria și Cipru pe baza vizei românești.

În cazul în care posesorii de vize emise de România înainte de 31 martie intenționează să călătorească într-una dintre țările zonei Schengen, aceștia vor trebui să solicite o viză suplimentară de la țara de destinație finală.

Citește și: 

Un rus aflat în vacanță, nemulțumit de tunsoare, l-a ras în cap pe frizer

Explozie la Atena. O BOMBĂ artizanală lăsată într-un rucsac a sărit în aer în fața Ministerului Muncii

Liber la VACANȚE în Coreea de Nord! În ultimii patru ani, statul nu a mai acordat vize de călătorie / Din ce țară sunt primii călători

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari