Prima pagină » Actualitate » Rusia, din ce în ce mai „frustrată” de refuzul Chinei de a-i oferi mai mult sprijin

Rusia, din ce în ce mai „frustrată” de refuzul Chinei de a-i oferi mai mult sprijin

Rusia, din ce în ce mai „frustrată” de refuzul Chinei de a-i oferi mai mult sprijin

Rusia acumulează  „din ce în ce mai frustrări” din cauza refuzului Chinei de a oferi Moscovei mai mult sprijin în războiul din Ucraina, scrie, citând surse anonime, cotidianul american The Washington Post.

Deși Beijingul continuă să susțină public Rusia și s-a referit în repetate rânduri la sancțiunile occidentale ca fiind ilegale, The Washington Post citează un oficial chinez care a descris discuțiile recente dintre cele două țări ca fiind „tensionate”, notează și Sky News.

Potrivit acestor informații, China încearcă să își mențină relațiile puternice cu Rusia, evitând în același timp să fie vizată de sancțiuni – obiective descrise de oficialii americani ca fiind „contradictorii” și „greu de îndeplinit”.

„Acest lucru a fost dificil”, a declarat un oficial american de rang înalt. „Și este insuficient din punctul de vedere al Rusiei”.

Între timp, o sursă de la Beijing cu cunoștințe directe despre discuții a oferit un indiciu că administrația președintelui Xi Jinping nu era dispusă să ofere asistență nelimitată Moscovei în urma invaziei din Ucraina.

„China și-a exprimat clar poziția cu privire la situația din Ucraina și la sancțiunile ilegale împotriva Rusiei. Înțelegem situația dificilă [a Moscovei]. Dar nu putem ignora propria noastră situație în acest dialog. China va acționa întotdeauna în interesul poporului chinez”, a declarat sursa, sub rezerva anonimatului, potrivit The Washington Post.

Aceste evoluții vin la câteva zile după ce secretarul de stat american Antony Blinken a declarat că SUA nu au văzut un „efort sistematic” din partea Chinei pentru a ajuta Rusia să se sustragă sancțiunilor – și nici un sprijin militar semnificativ din partea Chinei pentru Rusia.

Recomandarea video

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Cum a reacționat Bianca Drăgușanu după ce Alina Pușcău a fost ‘demascată’ pe TikTok: 'Nu e o mare vedetă în SUA, nu știe nimeni despre ea'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Județul din România în care au fost găsite 19 persoane decedate în cele 2 zile de Crăciun. Nu s-a mai putut face nimic pentru ei
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Trendul „detoxului antiparazitar” îngrijorează medicii