Prima pagină » Actualitate » Șeful SENATULUI României la „National Security Dialogue”/ Nicolae CIUCĂ: Marea Neagră trebuie să rămână liberă și deschisă

Șeful SENATULUI României la „National Security Dialogue”/ Nicolae CIUCĂ: Marea Neagră trebuie să rămână liberă și deschisă

Șeful SENATULUI României la
Șeful Senatului se află, zilele acestea, în vizită în SUA, ca invitat special al conferinței „National Security Dialogue”, eveniment organizat de Pepperdine University şi The Heritage Foundation, din SUA. Evenimentul a avut loc în campusul din localitatea Vevey, din Elveţia, unde anual sunt invitați să participe oficiali şi experţi din toată lumea pentru a discuta cele mai importante teme pentru securitatea la nivel mondial.
Șeful PNL, Nicolae Ciucă, a vorbit despre consecințele restricțiilor navale impuse în zona Mării Negre în cadrul „National Security Dialogue”, din Elveția.
Azi am fost invitat special al conferinței „National Security Dialogue”, cu tema „Angajamentul pentru o Mare Neagră liberă și deschisă”. Evenimentul are loc în Elveția și este organizat de Pepperdine University și The Heritage Foundation din SUA. În discursul meu, am spus-o foarte clar: Marea Neagră trebuie să rămână liberă și deschisă, pentru că pe aici trec toate rutele importante ale transporturilor comerciale și traseele energetice spre Europa. Restricțiile navale din Marea Neagră pot genera puternice crize alimentare sau energetice, care degenerează în instabilitate socială și politică în țările ale căror importuri urmează această rută. Rusia poate crea astfel de provocări prin tulburarea traficului de aici. De aceea, sprijinul pentru Ucraina trebuie să crească. În plus, încheierea conflictului pe linia de azi a frontului ar permite Moscovei să folosească Crimeea pentru a afecta și mai mult comerțul, conectivitatea și exploatările energetice din Marea Neagră.
Nicolae Ciucă a făcut apel la oficialii americani prezenți la eveniment pentru a identifica o strategie în ceea ce privește situația Mării Negre.
În prezența organizatorilor americani ai forumului, am cerut o strategie a SUA pentru Marea Neagră. Această zonă trebuie să rămână, pe termen lung, deschisă transportului internațional, în interesul întregii lumi democratice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare