Prima pagină » Actualitate » Sfântul Scaun deschide o anchetă legată de dispariţia unei adolescente care locuia la Vatican

Sfântul Scaun deschide o anchetă legată de dispariţia unei adolescente care locuia la Vatican

Sfântul Scaun deschide o anchetă legată de dispariţia unei adolescente care locuia la Vatican

Sfântul Scaun a deschis marți o anchetă legată de dispariţia unei adolescente care locuia la Vatican. Dispariția a avut loc în anul 1983, iar misterul nu a fost niciodată elucidat, subiect care a a făcut obiectul unui documentar difuzat de platforma de streaming Netflix.

”Promotorul Justiţiei” din Vatican, echivalentul unui procuror general, ”a deschis o anchetă”, fapt solicitat de decenii de familia tinerei dispărute, a anunţat biroul de presă al Sfântului Scaun.

Laura Sgro, avocata familiei, doreşte să cunoască intenţiile justiţiei de la Vatican. ”Nu ştim ce va face Vaticanul. În orele următoare, voi cere o întâlnire cu Promotorul Justiţiei pentru a înţelege acest lucru. Până în prezent, Vaticanul nu a făcut nimic. Care sunt documentele pe care ei vor să le revadă, cele din ancheta Parchetului din Roma sau deţin ei un dosar pe care vor să îl împărtăşească acum cu noi? Eu cer de mai mulţi ani ca anumite personalităţi care au făcut parte din structurile de vârf de la Vatican să fie audiate, dar, din păcate, unele dintre ele au decedat între timp”, a declarat avocata italiană pentru AFP.

Teoriile despre dispariția Emanuelei Orlandi

Emanuela Orlandi, pe atunci în vârstă de 15 ani şi al cărei tată lucra pentru Vatican, a dispărut după ce a participat la un curs de muzică la Roma în data de 22 iunie 1983.

O fostă amantă a lui Enrico de Pedis, un interlop bănuit că ar fi făcut parte simultan din Mafie, loja masonică P2 şi sectoare financiare ale Vaticanului, a afirmat că el ar fi răpit-o pe adolescentă şi i-ar fi ascuns cadavrul în beton.

O altă teorie evocă o răpire a tinerei pentru a se obţine eliberarea din închisoare a lui Mehmet Ali Agca, cetăţeanul turc care a încercat să îl asasineze pe papa Ioan Paul al II-lea în 1981. Într-o scrisoare deschisă, Mehmet Ali Agca, eliberat în 2010, a dat asigurări în 2019 spunând că Emanuela Orlandi era în viaţă şi că urmele sale ar trebui căutate în arhivele CIA.

Această dispariţie misterioasă a făcut obiectul unui documentar difuzat în 2022 de Netflix, în care fratele Emanuelei afirma că papa Francisc i-ar fi spus că ”ea este în ceruri”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO