Prima pagină » Actualitate » Sorin GRINDEANU: Contractul pentru ultimul lot al drumului de mare viteză Filiași-Lugoj are câștigător

Sorin GRINDEANU: Contractul pentru ultimul lot al drumului de mare viteză Filiași-Lugoj are câștigător

Sorin GRINDEANU: Contractul pentru ultimul lot al drumului de mare viteză Filiași-Lugoj are câștigător

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a transmis joi pe Facebook că a fost ales un câștigător pentru contractul referitor la proiectarea ultimului lot al drumului de mare viteză Filiași-Lugoj.

Este vorba despre un lot de 45 de kilometri, care urmează să lege localitățile Domașnea și Caransebeș.

Potrivit oficialului, contractul a fost câștigat de o asociere de proiectanți din România, asociere care are la dispoziție 22 de luni pentru finalizarea studiului de fezabilitate.

„Contractul pentru proiectarea ultimului dintre cele 4 Loturi ale Drumului de mare viteză Filiași-Lugoj (230 km) are câștigător!

Asocierea de proiectanți români are la dispoziție 22 de luni (de la semnarea contractului) pentru finalizarea Studiului de Fezabilitate necesar construcției Lotului Domașnea-Caransebeș (45 km).

Contractul are o valoare de 22,29 milioane de lei (fără TVA) și este finanțat din Fonduri Europene Nerambursabile. El va putea fi semnat după expirarea perioadei legale de 10 zile, dacă nu vor fi depuse contestații”, transmite Grindeanu.

Sorin Grindeanu anunță un nou constructor pentru Centura Timișoara Sud. Ce termene și condiții li se impun noilor contractanți

Contractul pentru finalizarea lucrărilor la Varianta Ocolitoare Timișoara Sud a fost semnat, anunță ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, pe Facebook. Contractul cu firma italiană Tirrena Scavi pentru acest tronson a fost reziliat la sfârșitul anului trecut.

Segmentul de centură este în acest moment realizat în proporție de 60%. Lucrările vor fi terminate de o firmă românească. Constructorul nou contractat are la dispoziție 383,84 milioane de lei (fără TVA) și 12 luni pentru finalizarea lucrărilor. Construcția celor aproximativ 25 de km este finanțată prin Programul Transport 2021–2027. La data rezilierii contractului anterior (în decembrie 2022), semnat cu un constructor Italian – Tirrena Scavi -progresul fizic al lucrărilor era de 58,26%, afirmă Grindeanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Unde pleacă românii în 2026? Destinațiile exotice sunt în topul preferințelor!