Prima pagină » Actualitate » TOP 10 – Țările cu cel mai rapid internet din lume. Pe ce loc este România, de fapt

TOP 10 – Țările cu cel mai rapid internet din lume. Pe ce loc este România, de fapt

TOP 10 - Țările cu cel mai rapid internet din lume. Pe ce loc este România, de fapt

Extinderea internetului mobil este destul de slabă în unele locuri din Germania, deși vorbim de o țară foarte dezvoltată. Dar nici România nu se află pe un loc fruntaș în Europa și în lume în ceea ce privește Internetului.

Compania de analiză Ookla a vrut să afle care sunt cele zece țări cu cele mai rapide conexiuni la internet mobil, astfel că a evaluat datele din Speedtest Global Index pentru a realiza clasamentul.

TOP 10 – Țările cu cel mai rapid internet din lume:

  1. Qatar – 286.42 Mbps
  2. Emiratele Arabe Unite – 284.21 Mbps
  3. Kuwait – 216.96 Mbps
  4. Coreea de Sud – 173.95 Mbps
  5. Danemarca – 157.94 Mbps
  6. China – 144.85 Mbps
  7. Norvegia – 141.40 Mbps
  8. Islanda – 136.91 Mbps
  9. Țările de Jos (ex-Olanda) – 134.15 Mbps
  10. Arabia Saudită – 125.19 Mbps

Germania nu se află nici măcar în Top 40. Conform Speedtest Global Index, cu o medie de 58,38 Mbps, este acum abia pe locul 47. Pentru a fi una dintre cele mai rapide zece țări, Germania ar trebui în prezent aproape să tripleze viteza rețelelor sale mobile, scrie ziarulromanesc.de.

România ocupa locul 4 în lume, în 2009, la viteza medie de conectare la internet, conform  raportului „State of the Internet” întocmit de Akamai Technologies.

De atunci, românii au fost convinși că internetul din țara lor este printre cele mai bune din lume. Acum suntem  pe locul 13 la conectarea la internet fix, doar că, în prezent, bătălia cea mare este pe conexiuni mobile.

Iar la acest capitol… România este abia pe locul 44, cu 60,74 Mbps viteza de conectare mobilă. Pentru a ajunge în top 10, ar trebui cel puțin să-și dubleze viteza, mai scrie sursa citată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Analizele ADN arată cine ar fi fost ultimul șaman siberian