Prima pagină » Actualitate » Tot mai multe afaceri din România se ÎNCHID. Câte firme au fost radiate de la Registrul Comerțului, în primele 10 luni ale anului

Tot mai multe afaceri din România se ÎNCHID. Câte firme au fost radiate de la Registrul Comerțului, în primele 10 luni ale anului

FOTO - Caracter ilustrativ: Shutterstock

Mulți antreprenori din România au început să renunțe la afaceri. Numărul firmelor radiate de la registrul comerțului a crescut cu peste 25%, doar în primele 10 luni ale anului, în comparație cu perioada similară din 2023. La fel și interesul pentru deschiderea unor noi societăți comerciale a scăzut. Specialiștii pun acest fenomen pe seama prea deselor modificări fiscale, potrivit TVR.

Lucia trăiește în București. Până în ultimii 14 ani a avut o mică afacere, un magazin universal în comuna ilfoveană Dobroești. Anul acesta, însă, a luat decizia să închidă firma, așa că a venit la Registrul Comerțului împreună cu fiul său pentru a începe procedura de radiere.

„Din cauza magazinelor foarte mari care se deschid în zonă și pe noi, cei mici, ne-a terminat”, a spus ea, precizând că au fost și alte motive pentru care a ales să se retragă din activitate și să se pensioneze.

Pe anul 2023 am fost nevoită să plătesc o sumă – la cota unică – exagerat de mare față de profitul pe care l-am avut. Aș mai fi vrut să mai muncesc, dar dacă nu se mai poate”, a adăugat ea.

Astfel, tot mai mulți antreprenori au decis să-și închidă afacerile. În România, Numai în primele 10 luni ale anului, au fost radiate de la Registrul Comerțului peste 67.000 de firme. Numărul lor a fost mai mare cu peste 25% decât în perioada similară a anului trecut.

Și numărul societăților care și-au suspendat activitatea a crescut cu peste 21%, iar cel al profesioniștilor care au intrat în insolvență a fost mai mare cu aproape 10% față de același interval, arată statisticile oficiale. Specialiștii spun că fenomenul este o consecință, mai ales, a impredictibilității fiscale.

În același timp, în primele 10 luni din an, numărul firmelor nou înființate a scăzut cu peste 15% față de același interval din 2023. Consultanții fiscali sunt de părere că, dacă fenomenul va continua, atunci inclusiv încasările statului riscă să fie afectate.

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe