Prima pagină » Actualitate » Vești bune pentru Magistrala 4 de metrou, Gara de Nord – Gara Progresul. S-a realizat încă un pas important

Vești bune pentru Magistrala 4 de metrou, Gara de Nord – Gara Progresul. S-a realizat încă un pas important

Nicolae Oprea

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a anunțat, luni, că șase consorții de firme „se vor lupta pentru a câștiga contractul de consultanță și supervizare a lucrărilor de proiectare și de execuție” pentru proiectul Magistrala 4, Gara de Nord – Gara Progresul.

„Încă un pas important în proiectul extinderii magistralei M4 de metrou, Gara de Nord – Gara Progresul.  Șase consorții de firme, formate din experți internaționali în domeniu, se vor lupta pentru a câștiga contractul de consultanță și supervizare a lucrărilor de proiectare și de execuție pe care le finanțăm cu fonduri europene nerambursabile.

Ofertele lor urmează a fi analizate în perioada următoare, decizia în privința desemnării câștigătorului urmând a fi luată în primul trimestru al anului viitor”, a transmis, luni, Daniel Băluță, pe pagina sa de Facebook.

Potrivit sursei citate, câștigătorul va avea obligația „de a urmări în permanență ca lucrările să se efectueze cu respectarea condițiilor de securitate și de siguranță în muncă, de a se asigura că fondurile europene vor fi folosite în conformitate cu obligațiile stabilite în contractul de finanțare și de a colabora tot timpul cu antreprenorii, pentru respectarea întocmai a termenelor de realizare a proiectului”.

Magistrala 4 va costa 2,5 miliarde de euro

Proiectul, în valoare de aproximativ 2,5 miliarde de euro, este finanțat din fonduri europene nerambursabile, accesate prin „Programul Transport” al Uniunii Europene 2021-2027. Lucrările efective sunt programate să înceapă în 2025 și să fie finalizate în maximum 5 ani.

Construcția celor 14 noi stații de metrou, care vor asigura legătura de la Gara de Nord până în sudul orașului, la Gara Progresul, va însemna nu doar o reducere consistentă a indicilor de trafic rutier, ci va reprezenta și un imbold semnificativ pentru dezvoltarea economică a zonei de sud a Bucureștiului.

Magistrala 4 Gara de Nord – Gara Progresul, împărțită în două tronsoane

Anunțul de licitație pentru construirea tronsonului Gara de Nord – Gara Progresul din Magistrala 4 de metrou a fost publicat pe 26 aprilie în SEAP, iar ofertele constructorilor interesați erau inițial așteptate până pe 27 iunie.

Valoarea estimată a contractelor pentru cele două tronsoane (Gara de Nord – Eroii Revoluției și Eroii Revoluției – Gara Progresul) depășește 9,6 miliarde de lei. Noua secțiune de metrou din Capitală ar urma să fie gata în cinci ani, potrivit termenelor din licitația organizată de Primăria Sectorului 4 (PS4).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine a inventat weekendul? Cum au ajuns oamenii să aibă două zile libere