Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Vasile Dîncu: „Vrem o prezență permanentă a NATO pe Flancul Estic. Grupul de Luptă are perspectiva de permanență”

VIDEO | Vasile Dîncu: „Vrem o prezență permanentă a NATO pe Flancul Estic. Grupul de Luptă are perspectiva de permanență”

Bianca Iliescu

Ministrul Apărării Naționale, Vasile Dîncu, a declarat, miercuri, la B1 TV, că Grupul de Luptă al NATO din România are perspectiva de permanență. Cu toate acestea, oficialul a precizat că, momentan, nu s-a stabilit dacă acesta și celelalte șapte Grupuri de Luptă realizate până acum în alte state aliate au un caracter de permanență 100%.

„Noi vrem o prezență permanentă pe Flancul Estic, adică nu este vorba doar de o chestiune că acum avem inflamat un conflict în această zonă și după aceea țările din Flancul Estic rămân în situația respectivă. Ideea asta este realizată în mare măsură. Nu s-a stabilit încă dacă Battle Group-urile realizate, cele patru înainte, de acum următoarele patru, deci cele opt, au un caracter de permanență 100%, pentru că se discută și asupra conceptului. Sunt unii care spun, bun, zicem permanente, dar asta înseamnă că războiul este permanent? Dar pentru noi amenințarea este permanentă”, a precizat Vasile Dîncu.

Întrebat dacă Grupul de Luptă al NATO – care a fost constituit în România cu Franța ca națiune-cadru – este aici să rămână, ministrul Apărării Naționale a spus că „are perspectiva de permanență. Nu știm încă exact cum va fi, s-ar putea să fie prin rotație. Avem Franța în acest moment, este națiune-cadru, invită câteva națiuni, Portugalia, Olanda, probabil Belgia, s-ar putea să fie și alte națiuni care vor participa. S-ar putea ca aceste lucruri să se mai schimbe, în sensul că să vină și alte țări, să contribuim în mod echitabil cumva, dar noi vrem acest lucru și acest lucru este important pentru noi”.

Vasile Dîncu a menționat că, la nivel aliat, se discută inclusiv despre trecerea de la nivelul de Grup de Luptă la cel de Brigadă.

„S-ar putea să nu se poată realiza acum, sunt cheltuieli mari, dar credem și am văzut că, de fapt, ceea ce România și-a propus în această perioadă și a negociat zi de zi – atât ministerul Apărării, cât și ministerul de Externe – eu și cu Bogdan Aurescu ne-am luptat pentru asta, președintele României a fost mereu pe această linie. Din 2014, Președintele României încontinuu a cerut acest lucru, o prezență înaintată pe Flancul Estic, și nu erau foarte mulți atunci care cereau acest lucru, deci aceste lucruri, în principiu, s-au îndeplinit”, a afirmat Vasile Dîncu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se oprește apa în București. Lista completă a străzilor afectate
Digi24
VIDEO Primele imagini cu locul din Galați în care au căzut fragmente de dronă. MApN: „Este un incident grav”
Cancan.ro
Se schimbă examenul auto în România după 30 de ani. Proba care ar putea deveni obligatorie pentru viitorii șoferi
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Ion Gheorghe Maurer, Mihai Roller și Matei Socor ar putea fi excluși din Academia Română. Noul președinte, Marius Andruh, deschide dosarul membrilor care au slujit comunismul
Mediafax
Povestea neștiută a „rutei 66” la 100 de ani de când există faimoasa șosea
Click
Irina Columbeanu, apariție de revistă la New York. La 19 ani, fiica Monicăi Gabor seamănă tot mai mult cu celebra ei mamă
Digi24
Minivacanță de Rusalii 2026: Câte zile libere au angajații și elevii. Weekend prelungit la început de vară
Cancan.ro
Lună mai cum nu prea a mai fost în România. Prognoza meteorologilor ANM
Ce se întâmplă doctore
Dieta Irinei Fodor. Felul de mâncare pe care prezentatoarea Asia Express și Chefi la Cuțite îl consumă în fiecare zi
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Obiceiul banal care îți poate strica mașina. Mulți îl fac atunci când stau la semafor
Descopera.ro
Cum îți poți da seama atunci când câinele tău suferă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Meta dă afară 8.000 de oameni pentru a finanța investițiile în Inteligența Artificială