Prima pagină » Alegeri locale » Alegeri locale 2020 » ALEGERI LOCALE 2020. Raed Arafat, categoric: cine nu poartă mască, nu votează! Românii neascultători, amenințați de șeful DSU: „Forțele de ordine vor fi acolo!”

ALEGERI LOCALE 2020. Raed Arafat, categoric: cine nu poartă mască, nu votează! Românii neascultători, amenințați de șeful DSU: „Forțele de ordine vor fi acolo!”

ALEGERI LOCALE 2020. Raed Arafat, categoric: cine nu poartă mască, nu votează! Românii neascultători, amenințați de șeful DSU: „Forțele de ordine vor fi acolo!”

Raed Arafat este categoric în chestiunea dreptului la vot: cine nu poartă mască de protecție, nu va putea vota duminică, 27 septembrie! Mai mult, șeful DSU nu se ferește să-i amenințe pe românii care nu înțeleg să fie obedienți: „Forțele de ordine vor fi acolo și nu le vor permite să intre fără mască!”.

Într-o intervenție avută la Digi 24 cu câteva ore înainte de deschiderea urnelor, Raed Arafat și-a exprimat îngrijorarea cu privire la faptul că duminică se vor prezenta la secțiile de vot persoane care nu vor dori să se protejeze împotriva noului coronavirus.

Pentru alegerile locale, Guvernul a găsit măști

Totuși, secretarul de stat în Ministerul de Interne îi avertizează pe alegători că jandarmii și polițiștii au ordine clare referitoare la accesul alegătorilor în secțiile de votare. Adică, se intră doar cu mască pe față!

La secțiile de vot, ce n-aș dori să văd – și sper să nu vedem acest lucru – sunt oamenii care vor veni și o să insiste să intre fără mască. Și e clar că forțele de ordine care sunt acolo nu le vor permite să intre fără mască! Sau mască purtată sub nas sau sub bărbie sau să intre în secție cu mască, după care să o scoată acolo ca să arate că el sau ea nu poartă mască. Cred că aici avem un risc și sunt convins că vor lua măsuri, pentru că indicațiile sunt foarte clare: președinții secțiilor de votare și cei care păzesc secțiile de votare nu vor permite acest lucru!”, a declarat Raed Arafat.

Șeful DSU a anunțat că în fiecare secție de votare vor fi măști care se vor da celor ce nu au: „Deci nu există scuză că dacă am venit fără mască înseamnă că nu mă lasă să votez. Ai mască acolo să iei, ca să votezi și poți vota fără nicio problemă”.

Arafat afirmă că interzicerea accesului în secțiile de vot pentru cei care nu vor să poarte mască nu reprezintă o încălcare a drepturilor de alegător: „Cei care spun că le limităm drepturile trebuie să înțeleagă următorul lucru: așa cum intri la secția de vot și nu poți vota fără carte de identitate – asta e o condiționare, trebuie să ai cartea de identitate ca să votezi – așa trebuie să ai mască și să te dezinfectezi pe mâini ca să intri în secția de vot. Dreptul tău la vot este garantat, poți să votezi. Respecți regulile, asta este ideea. Respectând regulile, îi respecți și pe ceilalți”.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?