Prima pagină » Coronavirus » Răzvan Cherecheş: ”A treia doză de vaccin creşte protecţia şi ar trebui să înceapă să fie disponibilă în România”

Răzvan Cherecheş: ”A treia doză de vaccin creşte protecţia şi ar trebui să înceapă să fie disponibilă în România”

Răzvan Cherecheş: ”A treia doză de vaccin creşte protecţia şi ar trebui să înceapă să fie disponibilă în România”

Răzvan Cherecheş, expert în sănătate publică, spune că a treia doză de vaccin anti-COVID creşte protecţia şi ar trebui să înceapă să fie disponibilă în România.

Răzvan Cherecheș a scris, într-o postare pe Facebook, despre raportul guvernului israelian privind a treia doză de vaccin.

„Raport al guvernului israelian privind administrarea celei de-a 3-a doze a vaccinului. După mai mult de 12 zile după a 3-a doză s-a observat scăderea de mai mult de 10 ori a riscului de infectare şi a riscului de a dezvolta simptome severe”, a anunţat Cherecheş, pe Facebook.

Expertul român este de părere că a treia doză a vaccinului anti-COVID 19 trebuie să fie folosită şi în România.

„Concluzia generală: a 3-a doză creşte protecţia şi ar trebui să înceapă să fie disponibilă în România, mai ales în condiţiile în care România are doze în exces – din cauza vaccinării în numere mici”, a precizat Cherecheş.

Doza a treia ar putea fi administrată în România începând din luna octombrie, în funcţie de recomandarea autorităţilor sanitare din Uniunea Europeană.

Valeriu Gheorghiță: „Cei care vor dori să facă a treia doză, vor avea posibilitatea să o facă”. Condiția care trebuie îndeplinită

Președintele Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), medicul Valeriu Gheorghiță,  a declarat marți că administrarea dozei 3 a vaccinului ar putea fi făcută din octombrie tuturor celor care doresc și îndeplinesc o condiție.

„Beneficiile nu expiră odată cu trecerea celor șase luni, certificatul digital are valabilitatea de un an, nici beneficiile vaccinării nu dispar după șase luni… Totuși varianta Delta cauzează infecții și în rândul celor vaccinați”, a spus Valeriu Gheorghiță.

„Cred că cei care vor dori să facă a treia doză, vor avea posibilitatea să facă acest lucru, dar condiția va fi să avem cel puțin șase luni de la schema de vaccinare inițială, de la ultima doză făcută cu ocazia vaccinării”, a precizat Valeriu Gheorghiță.

Recomandarea video

Mediafax
Noua formă de diabet despre care aproape nimeni nu vorbește: diabetul de tip 5
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Blocada SUA împotriva Iranului. Primele petroliere, interceptate de marina americană
Click
Momentul accidentului cumplit în care a murit o tânăra însărcinată. Impactul devastator, surprins de o cameră de bord
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Gabriela Cristea în costum de baie după ce a slăbit 30 de kilograme. E mândră de silueta ei! Fanii au criticat-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Șeful Meta va avea în curând propria clonă digitală bazată pe Inteligență Artificială