Prima pagină » Diverse » COVID-19 | Franţa se pregăteşte de „scenariul Italia”: Închide creşele, şcolile şi universităţile

COVID-19 | Franţa se pregăteşte de „scenariul Italia”: Închide creşele, şcolile şi universităţile

13 mart. 2020, 08:31, Diverse
COVID-19 | Franţa se pregăteşte de „scenariul Italia”: Închide creşele, şcolile şi universităţile

Franţa a dispus închiderea şcolilor şi universităţilor, în cadrul eforturilor de limitare a răspândirii epidemiei de coronavirus.

Creşele, şcolile, liceele şi unversităţile din Franţa vor fi închise începând de luni, din cauza epidemiei de coronavirus, a anunţat joi seară preşedintele Emmanuel Macron.

Autorităţile au îndemnat cetăţenii să lucreze de acasă, să limiteze deplasările şi să protejeze persoanele care au vârste de peste 70 de ani.

„Sănătatea nu are preţ. Guvernul va mobiliza toate mijloacele financiare necesare”, a declarat Emmanuel Macron într-un discurs televizat.

Franţa se confruntă cu cea mai gravă criză medicală din ultimul secol, a subliniat Emmanuel Macron, în condiţiile în care bilanţul epidemiei de coronavirus a ajuns la 2.876 de cazuri şi 61 de persoane au decedat. „Am gânduri de emoţie şi afecţiune pentru familiile şi rudele victimelor. Aceasta este cea mai gravă criză medicală cu care se confruntă Franţa în ultimul secol. În cele mai multe cazuri, virusul nu prezintă pericol, dar pot fi consecinţe grave pentru persoanele vârstnice sau afectate de boli cronice”, a declarat Emmanuel Macron.

„Tot personalul medical este implicat. Transmit recunoştinţa naţiunii pentru personalul medical. Suntem abia la începutul acestei epidemii. S-a accelerat peste tot în Europa, s-a intensificat. Prioritatea noastră absolută va fi sănătatea. Nu voi face compromisuri”, a adăugat Emmanuel Macron, citat de cotidianul Le Figaro.

Emmanuel Macron a declarat că alegerile locale, programate duminică şi peste două săptămâni, vor fi menţinute. „Nu există contraindicaţii”, a precizat Macron, subliniind totuşi că va primi noi informaţii vineri. „Urgenţa este să protejăm compatrioţii cei mai vulnerabili. Trebuie să continuăm să câştigăm timp şi să îi protejăm pe cei mai fragili”, a subliniat Emmanuel Macron.

Scenariul Italia

Franţa se pregăteşte de „scenariul italian” în privinţa creşterii cazurilor de infectare şi deceselor cauzate de coronavirus, a declarat joi Jérôme Salomon, directorul general al Departamentului pentru Sănătate de la Paris.

„Scenariul italian: trebuie să fim pregătiţi pentru el”, a afirmat Jérôme Salomon, conform cotidianului Financial Times.

Eric Caumes, directorul Departamentului de boli infecţioase al Spitalului „Pitié Salpêtrière” din Paris, a declarat că numărul cazurilor creşte rapid. „Secţiile de terapie intensivă se umplu rapid. Există riscul să ajungem să fim nevoiţi să alegem între pacienţii bolnavi de coronavirus şi alţii. În curând, vom fi în aceeaşi situaţie ca Italia”, a afirmat Eric Caumes într-o dezbatere organizată de postul tv LCI.

Eric Caumes a cerut Guvernului de la Paris să aplice măsuri stricte precum cele din Italia, inclusiv limitarea deplasărilor.

Franţa se confruntă cu cea mai gravă criză medicală din ultimul secol, a declarat joi seară preşedintele Emmanuel Macron, în condiţiile în care bilanţul epidemiei de coronavirus a ajuns la 2.876 de cazuri şi 61 de persoane au decedat.

Bilanţul epidemiei de coronavirus a ajuns la 1.016 morţi în Italia, iar numărul persoanelor infectate a depăşit 15.000, au anunţat joi seară autorităţile italiene.

Recomandarea video

Mediafax
Știri false despre „alimente contaminate din Ucraina” se răspândesc în mediul online din Polonia
Digi24
Haos pe portavionul USS Harry S. Truman. Un crucișător american a confundat propriile avioanele F/A-18 Super Hornet cu rachete inamice
Cancan.ro
SURPRIZĂ! Cine este soția lui Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei, și ce afaceri 'învârte'
Prosport.ro
FOTO. Catrinel Menghia și Diana Munteanu, vizite în apartamentul lui Adi Mutu: „Mi-a spus să-i zic că sunt vărul lui”
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
Mediafax
Veste bună! Sumele pentru unele beneficii sociale, virate în avans de ANPIS. Când vor ajunge banii la beneficiari
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Scenariu absurd într-o comună din Dolj: Primăria, câștigată de candidatul PSD, care în urmă cu 6 luni a fost ales primar din partea PNL
Cancan.ro
BREAKING | Anunț de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu! Familia antrenorului a venit de urgență în țară
Ce se întâmplă doctore
Transformarea uluitoare a prezentatorului celebru, după ce a slăbit spectaculos! Acum e alt om, abia l-au recunoscut apropiații
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
E legal să oprești cu avariile în fața unei farmacii sau brutării? Răspunsul oficial
Descopera.ro
Ce spune ȘTIINȚA despre oamenii care ADORĂ sensurile giratorii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Când mirodeniile valorau cât aurul: adevărata poveste a lui Vasco da Gama în India