Prima pagină » Diverse » Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour

Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour

Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour

Pufarinele, acele bobițe de grâu expandat acoperite cu zahăr colorat, au fost un deliciu popular printre copiii din perioada comunistă a României. Acestea erau apreciate nu doar pentru gustul lor dulce și textura crocantă, ci și pentru prețul accesibil. 

Pufarinele erau disponibile în rețeaua de unități de alimentație publică „Dulciuri-răcoritoare” și erau preferate de copii alături de alte dulciuri precum eugenii, guma de mestecat cu arome de fructe, vata de zahăr, ciocolatele cu rom și dropsurile cu cacao.

Pufarinele sunt un tip de gustare dulce, realizată din boabe de grâu expandat acoperite cu un strat subțire de sirop de zahăr colorat. Ele au o textură crocantă și un gust ușor dulceag, fiind foarte populare în România, mai ales în perioada comunistă, când erau una dintre puținele dulciuri accesibile pentru copii.

În prezent, pufarinele se găsesc în supermarketurile din țară și sunt adorate de cei care vor să-și amintească de gustul dulce de odinioară, sau de tinerii care tocmai descoperă acești „pufuleți dulci”. În magazinele Carrefour, spre exemplu, o pungă de pufarine de 100 de grame costa aproximativ 5 lei.

Procesul de fabricare implică expandarea boabelor de grâu sub presiune și temperaturi ridicate, similar cu modul în care se fac floricelele de porumb, apoi acestea sunt glazurate cu zahăr pentru a le oferi aroma specifică și aspectul colorat. Pufarinele sunt adesea vândute în pungi mari și pot fi găsite în diferite culori, deși gustul este, în general, similar indiferent de culoare.

Astăzi, pufarinele sunt încă disponibile în magazine și sunt apreciate atât de copii, cât și de adulți nostalgici după gusturile copilăriei.

Citește și:

Alimentele recomandate în BIBLIE pe care trebuie să le consume creștinii: de la miel, pește, măsline, prepelițe și smochine, la mană, lăcuste și miere

Rețeta de cornulețe fragede cu untură, transmisă de generații. Un desert ca pe vremea bunicilor

Rețeta pentru un tort de mere însiropat perfect. Cum se pregătește desertul

Recomandarea video

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cele mai căutate joburi în 2025. Ce domeniu i-a atras cel mai mult pe români?