Prima pagină » Diverse » Experiență ireală pentru un bărbat din Norvegia. Un vapor de marfă a ajuns în curtea casei sale: „M-am dus la fereastră și am fost uimit”

Experiență ireală pentru un bărbat din Norvegia. Un vapor de marfă a ajuns în curtea casei sale: „M-am dus la fereastră și am fost uimit”

Ruxandra Radulescu
Experiență ireală pentru un bărbat din Norvegia. Un vapor de marfă a ajuns în curtea casei sale:

Un bărbat din Norvegia a avut parte de o experiență cu totul neașteptată, când a descoperit un vapor de marfă, de 135 de metri, în curtea casei sale.

Nava de marfă NCL Salten se deplasa cu aproximativ 16 noduri (aprox. 30 km/h) și se îndrepta spre țărm, când a eșuat după ce a intrat în fiordul Trondheim, în drum spre vestul Norvegiei, scrie The Guardian.

Vaporul s-a oprit chiar în grădină lui Johan Helberg, la doar câțiva metri de casa acestuia. Cel care l-a anunțat cu privire la incident, a fost vecinul său.

„M-am dus la fereastră și am fost uimit să văd o navă mare. A trebuit să mă aplec ca să-i văd partea de sus. A fost ireal”, a declarat Helberg pentru The Guardian.

Vaporul nu a avut scurgeri de petrol, iar toți cei 16 membri ai echipajului, printre care norvegieni, lituanieni, ucraineni și ruși, au ajuns teferi pe uscat.

Autoritățile investighează incidentul și au identificat un suspect aflat la bord.

„De obicei, navele virează la stânga sau la dreapta în fiord. Aceasta, însă, a mers drept înainte”, a adăugat Helberg, care locuiește în acea casă de 25 de ani.

Christian Stokke, purtătorul de cuvânt al poliției din districtul Trøndelag, a declarat pentru NRKcă „există o persoană aflată la bord care a fost identificată drept suspect”.

Poliția ia în considerare o defecțiune tehnică sau o eroare umană. Compania de transport maritim North Sea Container Line (NCL) a confirmat că un membru al echipajului a fost desemnat suspect, dar a subliniat că acest lucru face parte din procedura standard de anchetă.

Directorul executiv al NCL, Bente Hetland, a declarat „nu există niciun indiciu că incidentul ar fi fost intenționat”.

„Astfel de incidente nu ar trebui să se întâmple și am demarat o anchetă pentru a afla cauza exactă. Astăzi, suntem recunoscători că nimeni nu a fost rănit. Ne concentrăm atenția pe siguranța celor din apropierea navei și a echipajului nostru”, a adăugat ea.

FOTO: Profimedia

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Cum își fac unii oameni singuri norocul, potrivit unui expert de la Universitatea Stanford