Prima pagină » Diverse » Un sucevean a picat de 9 ori într-un an examenul pentru permisul auto. Oamenii au SESIZAT prefectul din cauza exigenței examinatorilor

Un sucevean a picat de 9 ori într-un an examenul pentru permisul auto. Oamenii au SESIZAT prefectul din cauza exigenței examinatorilor

Un sucevean a picat de 9 ori într-un an examenul pentru permisul auto. Oamenii au SESIZAT prefectul din cauza exigenței examinatorilor

Un bărbat din Suceava a dat de 9 ori într-un an examenul pentru permis auto, în condițiile în care în județ există examinatori care pică și 80% din candidați. Prefectul Alexandru Moldovan spune că situația e atât de gravă încât oamenii au reclamat situația la prefectură, potrivit Monitorul de Suceava.

Acesta a subliniat că procentul de accidente rutiere, inclusiv de accidente grave, la nivelul județului Suceava este foarte ridicat și va explica acest lucru la discuțiile cu reprezentanții școlilor de șoferi.

„Păstrăm aceeași atitudine extrem de atentă în ceea ce privește verificarea candidaților. Vom avea discuții cu reprezentanții școlilor de șoferi, cu poliția rutieră, să vedem cum putem îmbunătăți acest procent”, a declarant Moldovan.

Prefectul a mai spus că la acest moment decalajul între proba teoretică și cea practică este de aproape două luni și că una dintre prioritățile sale este ca toate funcțiile vacante de la nivelul Serviciului Permise să fie ocupate. Dintre cele 44 de funcții, doar 27 sunt ocupate efectiv. Nouă polițiști sunt puși la dispoziție, câteva persoane în concediu de creștere a copilului și 14 funcții sunt vacante.

„Păstrăm aceeași atitudine extrem de atentă în ceea ce privește verificarea candidaților. Vom avea discuții cu reprezentanții școlilor de șoferi, cu poliția rutieră, să vedem cum putem îmbunătăți acest procent”, a declarat Moldovan.

În urma acestei analize, a fost descoperit și că unul dintre candidați a susținut examene de nu mai puțin de nouă ori pe a până când an obținut permisul de conducere și an obținut promovarea.

Promovabilitate maximă de 33% în celelalte orașe din județ au fost săptămâni cu o promovabilitate foarte mică de 27,19–33,06%.

Prefectul a remarcat că procentul de accidente rutiere, inclusiv accidente grave, este extrem de ridicat în județul Suceava.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
JWST a descoperit o galaxie spirală asemănătoare Căii Lactee undeva unde nu ar trebui să existe