Prima pagină » Diverse » VIDEO | Atacatorul de la aeroportul din Chișinău și-a sunat mama după ce a ucis doi oameni: ”Ai grijă de copiii mei! Ne vedem pe lumea cealaltă”

VIDEO | Atacatorul de la aeroportul din Chișinău și-a sunat mama după ce a ucis doi oameni: ”Ai grijă de copiii mei! Ne vedem pe lumea cealaltă”

VIDEO | Atacatorul de la aeroportul din Chișinău și-a sunat mama după ce a ucis doi oameni: ”Ai grijă de copiii mei! Ne vedem pe lumea cealaltă”

Rustam Ashurov, atacatorul care a omorât un polițist de frontieră și un agent de securitate de la Aeroportul Internațional Chișinău a murit luni seară într-un spital din capitala Republicii Moldova. Bărbatul fusese internat vineri în stare gravă după ce a fost rănit în timpul operațiunii de capturare.

Însă, potrivit presei din Republica Moldova, se pare că bărbatul și-a sunat mama după ce a comis cele două crime din aeroport. Rustam Ashurov i-a mărturisit mamei sale că a împușcat doi oameni și și-a luat rămas bun de la ea, rugând-o să aibă grijă de copiii lui, zdg.md.

Câteva secvențe video în care apare mama lui Rustam Ashurov, vorbind la telefon cu fiul ei care se afla în acel moment pe Aeroportului Internațional Chișinău după ce a comis crima, au fost publicate de parviz.t.v, o pagină pe Instagram care transmite știri din Tadjikistan. Conform unor informații neconfirmate oficial, discuția ar fi avut loc în prezența poliției din Tadjikistan, care a și făcut înregistrarea video.

Dialogul dintre criminal și mama sa este, deoppotrivă, emoționant, terifiant și halucinant! Presa de peste Prut redă traducerea dialogului purtat de Rustam Ashurov cu mama sa.

Iată dialogul dintre Rustam Ashurov și cea care i-a dat viață.

– Rustam, poți să-mi spui ce ți-a spus Dilșod?

– Dilșod a spus că există o persoană care are bitcoin în valoare de aproape 200 de milioane de dolari. Îl vom fura, vom lua bitcoinii și îl vom lăsa să plece. Am ajuns acolo. El l-a bătut, l-a bătut și, în cele din urmă, l-a ucis. Această persoană a murit.

– Care Dilșod?

– Dilșod SB.

– Să-l pedepsească Dumnezeu. Iar tu, fiule, ce-ai făcut?

– Eu eram cu ei.

– Erai cu ei? Ai făcut ceva, fiule?

– Nu, eu doar i-am dus la râu.

– Of, fiule! Of, fiule!

– La care râu?

– La râul Varzob.

– Ți-ai distrus viața, fiule.

– E-n regulă, mamă, nu-ți face griji, ne vedem pe lumea cealaltă. Mamă, ai grijă de copiii mei.

– Nu am înțeles, fiule, ce-ai zis până la Dilșod?

– Am ucis două persoane.

– De ce i-ai omorât, fiule?

– De ce ai făcut asta, fiule?

– Rustam, fiule, de ce-ai făcut asta?

– Ți-ai ars viața.

– Rustam, ce ți-a zis Dilșod?

– Dilșod nimic nu zice, el mi-a promis bani.

– Rustam, de ce ai omorât?

– Pentru bani, mamă.

– De ce ai nevoie de bani, fiule?

– Am în buzunar 2,5 mii de dolari. Nu știu dacă îmi mai va da.

– Rustam, nu vorbi așa, Rustam… Unde pleci? Unde ești?

– Gata, mamă, mi-a rămas doar să aștept.

– Rustam, ești la aeroport afară? Unde ești, fiule?

– Sunt la vamă.

Traducerea este din limba tadjikă și ar putea să nu fie exactă.

Citește și: Ucigașul de la Chișinău era căutat de poliție. Ce fapte a mai comis criminalul în țara sa natală

Citește și: Atacatorul care a ucis doi oameni pe Aeroportul Internațional Chișinău a murit la spital

Recomandarea video

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani