Prima pagină » Economic » FINANȚARE. Florin Jianu, CNIPMMR: Doar 0,04% din totalul IMM-urilor din România au acces la PNRR. Este vorba de opt programe și 1,3 miliarde euro

FINANȚARE. Florin Jianu, CNIPMMR: Doar 0,04% din totalul IMM-urilor din România au acces la PNRR. Este vorba de opt programe și 1,3 miliarde euro

FINANȚARE. Florin Jianu, CNIPMMR: Doar 0,04% din totalul IMM-urilor din România au acces la PNRR. Este vorba de opt programe și 1,3 miliarde euro

Măsurile de sprijin introduse în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) pentru întreprinderile mici şi mijlocii acoperă 0,04% din totalul IMM-urilor din România, susține preşedintele Consiliului Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR), Florin Jianu. Concret, este vorba de opt programe în valoare de 1,3 miliarde euro, adică o susţinere pentru 3.246 de firme.

Cea mai mare sumă obținută în cadrul unui program este de  300 milioane euro, existând două astfel de cazuri, la care se mai adaugă alte două programe în sumă de 200 milioane euro, trei programe în valoare de câte 100 de milioane euro şi un altul în sumă de 35 de milioane euro.

Florin Jianu mai susține că 22% din valoarea totală a măsurilor de sprijin acordate mediului de afaceri nici măcar nu ajung la IMM-uri, reprezentând comisioane pentru diferite entităţi.

Din analiza cheltuielilor finanţate din PNRR rezultă faptul că 22% din valoarea totală prevăzută pentru mediul de afaceri, respectiv 286 de milioane de euro, vor reprezenta costuri de administrare şi cheltuieli pentru comisioane ale unor entităţi terţe” – Florin Jianu, preşedintele Consiliului Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR).

Jianu spune că la pagina 676 din PNRR este menţionat că vor „merge” costuri şi comisioane de management în valoare de 0,5% anual pentru implementarea unuia dintre fonduri, respectiv costuri şi comisioane de management la un plafon indicativ de 20%. Deci, din 1,3 miliarde de euro, 286 de milioane de euro vor constitui pe comisioane de administrare, comisioane bancare, asistenţă tehnică, comisioane de management.

Deci, practic, o cincime din banii alocaţi nici măcar nu vor ajunge la IMM-uri. Din calculele noastre, aceşti 286 de milioane de euro ar fi putut să însemne susţinerea pentru cel puţin 6.000 de start-up-uri, printr-un program destinat start-up-urilor. De altfel, start-up-urile sprijinite prin PNRR se ridică la numărul miraculos de 69″ – Florin Jianu, preşedinte CNIPMMR.

Liderul organizaţiei patronale a apreciat că măsurile din PNRR destinate mediului de afaceri nu vor ajuta la o reformă majoră în domeniu. El a mai arătat că în timp ce în Germania va începe în câteva săptămâni implementarea PNRR, România va mai avea ceva de așteptat.

„Germania a anunţat zilele trecute că în 2-3 săptămâni va începe implementarea PNRR. La noi se spune că mai aşteptăm luni de zile, după aceea vom aştepta un ok din partea Comisiei Europene”, a susţinut Jianu.

Banii din PNRR

Prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), România va primi 14,2 miliarde de euro sub formă de granturi și 15 miliarde de euro sub formă de împrumuturi, iar aceste sume trebuie accesate până cel târziu la 31 decembrie 2023. Termenul de finalizare a proiectelor este până la 31 decembrie 2026; în caz contrar, sumele trebuie returnate. Primii bani din PNRR ar urmă să ajungă în luna octombrie.

Accesul la aceste fonduri este condiționat, însă, de un set de reforme la care Guvernul s-a angajat în fața Comisiei Europene. Este vorba de reforma pensiilor, a companiilor de stat, reforma administrației publice, dar și de reforme sectoriale în alte domenii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Paradox hidrologic: În timp ce Dunărea și majoritatea râurilor scad, Someșul ar putea fi singurul mare râu cu debite în creștere
Digi24
„Nu am mai văzut niciodată așa ceva”: Rusia a doborât o dronă portugheză rară și o va studia la un institut de cercetare
Cancan.ro
Straniul caz al pacientului Cheloo de la Psihiatrie. De ce afecțiune suferă și cum a ajuns să arate acum
Prosport.ro
Prezentatoarea TV, postare despre o plajă de nudiști: „Bine te-am găsit, Amsterdam”
Adevarul
Vinovații pentru criza generată de secarea Dunării: „România nu ar fi avut probleme dacă trei investiții erau făcute la timp”
Mediafax
Războiul din Ucraina se simte tot mai aproape. Numărul alertelor RO-Alert din Tulcea a explodat
Click
„Cel mai frumos sat din lume” încasează 1.000 de euro pe săptămână din amenzi pentru parcare ilegală. „Îi vedem lăsând mașinile pe trotuare”
Digi24
Până când mai poate fi folosit buletinul vechi. Autoritățile au stabilit pentru cine se mai eliberează cartea de identitate model 1997
Cancan.ro
Minunea care i-a alinat suferința lui Ropotan după accidentul cu microbuzul lui Dinamo 2. Soția lui, Raluca, este din nou însărcinată!
Ce se întâmplă doctore
Cine își aduce aminte de Alina Crișan, fostă solistă a trupei ASIA? Ce s-a ales de ea: a fost condamnată la închisoare cu suspendare. Ce acuzații i se aduc
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prima Tesla Model S Signature din România a fost livrată! Cine este proprietarul?
Descopera.ro
Cum să faci pe oricine să vrea să fie prieten cu tine?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El către ea: – Ce îți place să ți se facă?
Descopera.ro
Efectul neștiut al unui medicament pentru diabet folosit de 60 de ani