Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Georgescu a ȘOCAT, cum a făcut Trump în America”

Ion Cristoiu: „Georgescu a ȘOCAT, cum a făcut Trump în America”

Ion Cristoiu: „Georgescu a ȘOCAT, cum a făcut Trump în America”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu analizează aceste transformări și impactul lor asupra României și Europei. Lumea geopolitică se schimbă rapid, iar vechile axiome nu mai sunt valabile. NATO este contestată, Ucraina nu va intra în Alianță, iar pacea pare să devină o realitate inevitabilă. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Marius Tucă amintește despre Călin Georgescu că a fost criticat după interviul în care a vorbit despre pace și despre viitorul Ucrainei. Acesta susținea că războiul va fi încheiat printr-o negociere între America și Rusia, iar Ucraina nu va mai putea intra în NATO.

„Apropo de Călin Georgescu și ce a spus el, aș adăuga și declarațiile incredibile ale secretarului de stat al apărării din Europa. S-a spus clar că Ucraina nu intră în NATO și că Europa trebuie să-și asigure singură securitatea. Ba chiar un senator republican sprijinit de Musk a zis că ar trebui să desființăm NATO.”, spune Ion Cristoiu.

„Elon Musk cere o revizuire a NATO”

Ideea că NATO trebuie reformată sau chiar desființată capătă tot mai multă susținere. Elon Musk a comentat recent declarațiile unui senator republican, punând la îndoială rolul SUA în securitatea Europei.

„Comentând postarea senatorului republican pe rețeaua de socializare X, în care acesta spune că NATO este un anacronism și că Războiul Rece s-a încheiat, Musk a răspuns că NATO are nevoie de o revizuire majoră. A pus la îndoială de ce SUA oferă în continuare o umbrelă de securitate Europei prin NATO.”, explică Marius Tucă.

„Ne aflăm într-un moment în care trebuie să ne schimbăm perspectiva”

Ion Cristoiu subliniază că lumea în care trăim nu mai respectă regulile vechi. Ideea că Uniunea Europeană și NATO vor rezista la nesfârșit nu mai este valabilă. Alianțele internaționale se schimbă rapid, iar România trebuie să înțeleagă acest lucru.

„Domnul Dungaciu spunea că suntem într-un moment în care tot ce am știut trebuie aruncat la coș. Noi aveam niște axiome care s-au dovedit a fi o prostie. Credeam că Uniunea Europeană va rezista până la apocalipsă. Nu rezistă nimic! Alianțele nu sunt eterne, iar realitatea istorică ne demonstrează acest lucru.”, afirmă acesta.

„Călin Georgescu a fost o Casandră a României”

Cristoiu compară situația lui Călin Georgescu cu mitul Casandrei. Acesta a avertizat despre schimbările geopolitice, însă nimeni nu l-a crezut. Presa l-a atacat, iar publicul l-a ignorat, dar realitatea îi dă dreptate.

„Călin Georgescu a șocat, la fel ca Trump în America, pentru că a spus lucruri considerate tabu în România. Nimic nu este sacrosanct, nimic! Uite această veste de azi, care confirmă ceea ce spunea el.”, explică scriitorul.

„Istoria e mai rea decât credeam”

Evenimentele recente arată că politica globală este imprevizibilă. Cristoiu atrage atenția asupra anunțurilor surprinzătoare făcute de liderii lumii și asupra impactului pe care acestea îl pot avea asupra țărilor mici.

„Știți ce m-am gândit prima dată? Că istoria e mai rea decât credeam eu! Uitați-vă la declarațiile recente ale liderilor mondiali. Zelenski, care până acum promitea victoria Ucrainei, spune acum că împreună cu SUA vor opri agresiunea Rusiei.”, spune acesta.

„România trebuie să înțeleagă schimbările care urmează”

Ion Cristoiu spunea în edițiile trecute că se pompează serios ca Nicușor Dan să intre în turul 2 cu Călin Georgescu. Într-o lume în continuă transformare, România trebuie să fie atentă la noile realități internaționale. NATO nu mai este la fel de stabilă, Ucraina nu va deveni membră, iar Europa trebuie să-și asume propria securitate.

„Lumea se schimbă și trebuie să înțelegem aceste schimbări. România nu își mai poate permite să stea pasivă și să se bazeze pe promisiuni. Este momentul să vedem realitatea așa cum este.”, conchide Ion Cristoiu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
Blocaj în negocieri: Președintele Dan ia în calcul anticipatele (surse)
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Prezentatorul de la Antena 1 și-a dat demisia. A spus adio televiziunii după 21 de ani! Anunțul care i-a surprins pe fani: „De astăzi, mi se schimbă complet viața”
Digi24
VIDEO. Momentul în care o dronă ucraineană pulverizează un transport logistic în drum spre Crimeea, repetat de zeci de ori
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Uniunea Europeană a majorat puternic importurile de gaze naturale din Rusia