Într-o ediție transmisă live de Gândul, Victor Ponta, fostul prim-ministru al României, a abordat subiectul reînarmării Europei și poziția României în cadrul Uniunii Europene. Fostul prim-ministru a criticat direcția în care se îndreaptă investițiile europene. El a subliniat necesitatea ca România să își apere interesele în cadrul Consiliului European. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.
Ponta a pus sub semnul întrebării decizia Uniunii Europene de a aloca sume uriașe pentru înarmare, în loc să se concentreze pe dezvoltarea tehnologică.
„Adică, în loc să dăm banii, 800 de miliarde, a zis doamna Ursula von der Leyen. Da, a zis că de la noi practic. Mă gândeam așa, la inteligența artificială, Europa nu investește nimic, America și China investesc. La semiconductori, microcipuri, tehnologia viitorului, Europa nu investește nimic. Investesc America și China, dar noi facem rachete și tancuri.”, spune invitatul.
Ponta a sugerat că o mai bună colaborare cu Statele Unite ar putea asigura securitatea Europei, fără a fi nevoie de cheltuieli exorbitante pentru reînarmare.
„Păi nu o să mă duc și o să spun, domnule, am înțeles, dar n-aș vrea totuși să ne înțelegem cu America, ca să fim siguri că avem securitate. M-aș duce la Consiliul European, ori eu, ori premierul. Atenție, pe chestiuni de apărare, care țin de președinte, de politică externă, m-aș duce eu. În rest, i-aș spune premierului: ‘Vino, te rog frumos, în fața Parlamentului, spune că uite, e pe ordinea de zi bugetul Uniunii Europene’. Eu am trecut prin asta și nu m-am răzgândit. Când spuneam că trebuie să mă duc, m-a lăsat Băsescu. O dată m-am dus cu forța. O dată m-a lăsat. Da, a fost foarte bine că am fost în continuare.”, afirmă acesta.
Fostul prim-ministru a explicat cum ar trebui să fie împărțite atribuțiile între președinte și premier în cadrul Consiliului European.
„Bineînțeles că nu există, spune foarte clar constituția noastră. Pe ce se ocupă președintele, pe ce se ocupă premierul. Și eu cred că premierul trebuie să meargă la Consiliile Europene care au legătură cu economia, cu finanțele, cu socialul, cu sănătatea.”, spune el.
Ponta a subliniat că România trebuie să își apere interesele în cadrul Uniunii Europene, folosind dreptul de veto atunci când este necesar.
„O să mă duc și o să spun: ‘Sunt foarte mândru și bucuros că sunt în Uniunea Europeană. Nu vreau, nu-mi trece prin cap să ieșim niciodată din Uniunea Europeană, dacă o mai exista. Până atunci, măsura sau propunerea pe care o faceți, îmi pare rău, este împotriva interesului României, motiv pentru care veto.’ Păi da, Ponta, da, vezi că veto a zis și Orban. Și care e problema? Ce trebuie să spună Macron ca să fie veto? Nu sunt de acord. Am decis noi să vină în continuare grâne din Ucraina, să-i omoare pe producătorii români: veto. Am decis noi să vă închideți centralele ca să vă dăm noi din alea: veto.”, afirmă acesta.
Ponta a insistat asupra ideii că România nu trebuie tratată ca un stat de rang secund în Uniunea Europeană.
„Îmi pare rău. Eu vreau să fie Uniunea Europeană. E un câștig pentru România să fie în Uniunea Europeană, cum e și pentru voi, că noi suntem acolo. E win-win. Da, exact ce ai zis tu. Noi nu suntem aici să stăm în picioare la masă, stăm pe scaun, suntem egali. Suntem chiar a șasea țară a Uniunii Europene. Cum e? Stai, că îi invit întâi pe primii cinci și după aia te chemești pe tine.”, spune el.