Prima pagină » Film » Netflix anunță lansarea unui serial despre un scenariu apocaliptic. Robert De Niro, în rolul principal de fost președinte al SUA

Netflix anunță lansarea unui serial despre un scenariu apocaliptic. Robert De Niro, în rolul principal de fost președinte al SUA

Netflix anunță lansarea unui serial despre un scenariu apocaliptic. Robert De Niro, în rolul principal de fost președinte al SUA
Actorul Robert De Niro

3,402 oameni au murit. Avioane prăbușite, trenuri deraiate, haos total! Întreaga națiune americană este îndoliată. Lumea este șocată. Președintele iese în public cu un megafon, înconjurat de pompieri, și încearcă să ridice moralul. Între timp, Congresul adoptă noi legi pentru supravegherea în masă a populației pentru a o apăra de alte viitoare atacuri, chiar dacă ar presupune încălcarea unor drepturi și libertăți. 

Ai crede că este vorba despre atacurile teroriste de la 11 septembrie 2001, când trei avioane americane deturnate de teroriști au lovit Pentagonul și Turnurile Gemene din New York City, iar al patrulea s-a prăbușit. Dar nu este vorba de 9/11.

În acest scenariu, un atac cibernetic devastator paralizează America.   Un simplu virus produs de la un computerul unui hacker de la mare distanță îngenunchează o superputere.

Președintele american, George Mullen (interpretat de actorul Robert De Niro), se retrage din funcție. Vicepreședinta sa, o femeie de culoare pe nume Mitchell (interpretată de Angela Basset), devine noul președinte al SUA.

George Mullen, fostul președinte, este însărcinat cu găsirea celor responsabili de atacul cibernetic și cu căutarea adevărului. Dar un alt atac cibernetic este iminent.  Netflix ne provoacă să urmărim un nou serial cu o temă înfricoșătoare, mai ales când în zilele noastre, omenirea a devenit mult mai dependentă de tehnologia digitală.

Pe lângă amenințarea atacurilor cibernetice, „Zero Day” pune sub semnul întrebării etica anumitor decizii și legi luate de stat în materie de supraveghere și restricții sub pretextul protejării populației. De asemenea, serialul pune în discuție dezinformarea publicului, teoriile conspirației și locul tehnologiei în societate.

„Oamenii vor crede ceea ce trebuie să creadă. Adevărul este adevărul. Dar acesta nu este întotdeauna cel mai important lucru”, conchide Angela Basset la finalul trailerului.

Serialul „ZERO DAY” va avea premiera pe 20 februarie 2025.


Sursa Foto: Profimedia

Citește și: Donald Trump și-a ieșit din minți la adresa actorului român Sebastian Stan după lansarea FILMULUI „Povestea originii lui Trump”: Un gunoi uman

Recomandarea video

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Mesaje de mulțumire de la Kiev după decizia României de a aloca 50 de milioane de euro pentru apărarea Ucrainei
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cum a petrecut regele Carol al II-lea sfârșitul anului 1939 și începutul anului 1940