Prima pagină » Economic » Împrumut de 5 milioane de euro de la BERD pentru o fabrică nouă lângă Ploiești

Împrumut de 5 milioane de euro de la BERD pentru o fabrică nouă lângă Ploiești

Împrumut de 5 milioane de euro de la BERD pentru o fabrică nouă lângă Ploiești
BERD a acordat un împrumut de cinci milioane euro spaniolilor de la Grupo Industrial Roquet pentru construcția unei fabrici în România.

„Împrumutul va fi folosit pentru a co-finanța o fabrică nouă. (…) Pentru a satisface cererea în creștere pentru produsele sale, compania a decis să-și extindă capacitatea de producție prin deschiderea unei noi fabrici. România a fost aleasă datorita avantajelor sale competitive”, se arată într-un comunicat al BERD, potrivit Mediafax.

În fabrica din România, Roquet va produce cilindri cu diametru mare, folosiți în producția bunurilor de capital, în principal în agricultura și utilaje de construcții. Începerea construcției este programată pentru aprilie 2014, iar producția efectivă este planificată să înceapă în 2015.

„Când am analizat diverse destinații pentru investiție, ne-am dat seama că România oferă avantaje multiple, printre care și o atmosferă de afaceri pozitivă. Sprijinul puternic al BERD a fost factorul decisiv pentru hotărârea noastră de a construi o fabrică nouă în România, prima, de altfel, din afara Spaniei. Suntem încrezători că de la această bază industrială de lângă Ploiești ne vom extinde cu succes gama de produse și vom intra pe piete noi”, a declarat Cipriano Gomez, directorul executiv al Roquet Hydraulics.

Grupo Industrial Roquet deține patru fabrici în Spania unde produce pompe și cilindri hidraulici, valve de control și diverse componente pentru aplicații hidraulice.

Împrumutul de la BERD este acordat în cadrul facilității LEF (Local Enterprise Facility), un vehicul de 400 milioane euro pentru investiții în companii din Albania, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Macedonia, Kosovo, Muntenegru, România, Serbia și Turcia, precum și țările din sud-estul Mediteranei (Egipt, Iordania, Maroc și Tunisia).

De la începutul activității sale în România, BERD a investit aproximativ 6,64 miliarde euro în 356 de proiecte și a mobilizat peste 14 miliarde euro din alte surse de finanțare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine a dat autorizația? NATO, noi detalii despre drona doborâtă în Buzău
Digi24
„Erau panicați, unii plângeau”. Localnicii din zona Padina povestesc ce au văzut și auzit când a fost doborâtă drona
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Accident teribil în România!
Prosport.ro
„Gabi, te rog, nu cu un tenismen”. Ruse a recunoscut că se iubește cu numărul 48 din ATP
Adevarul
Planul secret pentru „Santinela NATO” la Marea Neagră. Obstacolul neașteptat în calea României
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Traseul bizar al dronei doborâte de F-16. Pe unde a trecut aceasta
Click
Cum arată Andreea Marin nemachiată. Secretul vedetei pentru un corp de invidiat la 51 de ani
Digi24
„Militarii români fac minuni cu ce au”. Radu Miruță spune că pilotul care a doborât drona a reacționat într-o fracțiune de secundă
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Ce se întâmplă doctore
Din ce își câștigă banii acum Daniela Crudu, după retragerea din televiziune A spus fără ezitare cu ce se ocupă: Tot ce se întâmplă acolo e wow
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cât costă racheta cu care F-16 a distrus drona din Buzău. Confirmarea MApN pentru ProMotor
Descopera.ro
Cât poate să trăiască un om? Un studiu ar fi elucidat misterul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
Oamenii de știință au încălcat o lege a fizicii veche de 160 de ani. Ce au reușit să creeze?