Au murit după ce li s-a spus să țină POST NEGRU ca să-l întâlnească pe Iisus

Au murit după ce li s-a spus să țină POST NEGRU ca să-l întâlnească pe Iisus
Au murit după ce li s-a spus să țină post negru ca să-l întâlneasă pe Iisus / Sursa FOTO: pixabay.com
Publicat: 15/04/2023, 13:06
Actualizat: 15/04/2023, 13:48

Patru persoane au murit și alte 11 sunt internate după ce liderul unei secte din Kenya le-a îndemnat să țină post negru dacă vor să-l întâlnească pe Iisus.

Bărbatul în cauză s-a predat vineri, 14 aprilie, el fiind căutat de polițiștii din toată țara.

„Cetățeni ignoranți care mor de foame”

Pe lângă cele patru persoane decedate, alte 11 au ajuns în spital, iar trei sunt în stare critică. Descoperirea șocantă a fost făcută în pădurea Shakahola, de lângă oraşul Malindi. Poliţia anunță că este posibil să mai găsească și alte victime.

Potrivit Africa News, poliţiştii au primit tot felul de sesizări despre „cetăţeni ignoranţi care mor de foame sub pretextul că se întâlnesc cu Iisus. Li s-a spălat creierul de către un suspect, Makenzie Nthenge, pastorul Bisericii Internaţionale Vestea Bună”.

Când agenţii noştri au mers în pădure, au găsit 15 persoane dar din păcate patru dintre ele au murit. Ceilalţi oameni sunt în spital”, a precizat Charles Kamau, ofiţerul responsabil cu investigaţiile penale în orașul Malindi.

Cele 11 persoane duse la spital după ce au ținut post negru ca să-l întâlnească pe Iisus sunt şapte bărbaţi şi patru femei, ei având vârste cuprinse între 17 şi 49 de ani.

Sursa citată arată că rapoartele polițiștilor indică o posibilă groapă comună în care ar fi îngropaţi și alţi adepţi ai sectei. „Echipa nu a putut identifica groapa comună din cauza terenului extins şi a locuitorilor ostili din pădure. Se suspectează că în pădurile aparţinând suspectului sunt numeroase victime”, arată raportul Poliţiei.

Preotul Makenzie Nthenge a fost arestat și în martie, după ce doi copii au murit de foame. Însă, el a fost eliberat pe cauţiune, plătind 100.000 de şilingi kenyeni (aproximativ 670 de euro).

Urmărește Gândul.ro pe Google News și Google Showcase
S-a aflat cine câștigă Chefi la Cuțite sezonul 12! El este alesul, a plecat cu...
FOTO. Imagini cu gimnasta fără inhibiții! Face o avere din poze pentru bărbați
Un bărbat care a stat 22 de ani la închisoare a evadat chiar în ziua...
Secrete RUȘINOASE din viața unei vedete: M-am culcat cu...
Imagini dramatice în timpul codului roşu de vijelii din Craiova. Au rămas cu maşina blocaţi...
Anvelopele reșapate sau cauciucuri noi dar ieftine? Care sunt mai bune și ce diferență de...
EXCLUSIV - Scrisoarea unei mămici la început de an școlar: ”Sistemul de învățământ nu mai...
Cauza morții Adinei Cristescu. Actrița s-a stins astăzi din viață
O recunoașteți? Este fiica unui primar din Iași și face furori în mediul online. Andreea...
HOROSCOP 25 SEPTEMBRIE 2023. Unii nativi pot avea idei inovatoare şi inspiraţie astăzi
Claudia Pătrășanu a cedat nervos 😲 Artista i-a deschis proces în instanță lui Gabi Bădălău:...
SEMNELE care ANUNȚĂ un divorț! Dacă femeia face așa, ESTE CLAR că nu mai e...
GEORGE SIMION, PREȘEDINTELE României!? Bomba anului pe scena politică
Marcel Ciolacu, atac dezlănțuit. Cine e vinovat pentru gaura din buget
Ioana Ginghină s-a căsătorit cu Cristi Pitulice. Imagini de la nunta atipică. Cei doi s-au...
BANCUL ZILEI. Bulă: De ce nu-mi răspunzi la telefon? Bubulina: Eram la baie, mă machiam...
„Mi-am lăsat familia și nu regret”. Florin Busuioc surprinde pe toată lumea cu o mărturisire...