Prima pagină » Știri externe » BREAKING NEWS. A murit Silvio Berlusconi. Fostul premier al Italiei avea 86 de ani

BREAKING NEWS. A murit Silvio Berlusconi. Fostul premier al Italiei avea 86 de ani

BREAKING NEWS. A murit Silvio Berlusconi. Fostul premier al Italiei avea 86 de ani

A murit fostul premier al Italiei Silvio Berlusconi, la vârsta de 86 de ani. Acesta era internat, de vineri, în spitalul San Raffaele din Milano.

Silvio Berlusconi a murit în spitalul San Raffaele din Milano. Liderul Forza Italia și fondatorul Mediaset avea 86 de ani. Berlusconi s-a întors s-a internat în unitatea medicală vinerea trecută, după o lungă spitalizare – 45 de zile – care s-a încheiat în urmă cu câteva săptămâni, din cauza pneumoniei și a unei forme de leucemie.

Dimineața, fratele său, Paolo, și copiii săi s-au grăbit să ajungă la spital, unde se afla deja Marta Fascina, relatează Corriere della Sera.

Berlusconi a fost prim-ministru în 1994-1995, 2001-2006 și 2008-2011 și, deși nu a avut un rol direct în guvern, partidul său Forza Italia este membru al coaliției de dreapta a premierului Giorgia Meloni.

Starea de sănătate a lui Berlusconi s-a deteriorat semnificativ în ultimii ani, cu o operație pe cord deschis în 2016 și numeroase internări în spital de când a contractat COVID în urmă cu trei ani.

Diagnosticat cu leucemie

Berlusconi, fondator al Forza Italia, a fost de mai multe ori șef de guvern, iar la ultimele alegeri revenise în funcția aleasă de senator.

Leucemia mieloidă cronică este o formă de cancer al sângelui care poate apărea mai ales la persoanele cu vârsta de peste 60 de ani. La diagnosticate, medicii au declarat că fosul premier era supus unui „tratament citoreductiv specializat” și chimioterapiei.

De-a lungul anilor, Berlusconi a fost spitalizat în mai multe rânduri: cu o ocazie i s-a implantat un stimulator cardiac, în timp ce a fost internat și pentru Covid-19, iar la una dintre cele mai recente ocazii, în ianuarie 2022, a fost internat pentru o infecție urinară.

La acest sfârșit de săptămână, magnatul trebuia să se întâlnească la conacul său din Arcore cu membrii de rang înalt ai partidului său, partidul conservator Forza Italia, care face parte din actuala coaliție guvernamentală condusă de premierul italian Giorgia Meloni.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump anunță că Iranul vrea să negocieze
Digi24
Pe ce dată trebuia să aibă loc atacul comun SUA-Israel împotriva Iranului și de ce s-a răzgândit Trump
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Ideologul Kremlinului, Aleksandr Dughin, e îngrijorat pentru soarta lui Putin: „Va fi următorul după Khamenei”
Mediafax
Țoiu: Niciun român rănit în conflictul din Orientul Mijlociu. Planurile de evacuare, discutate mâine cu Bolojan
Click
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Digi24
Țările în care se mută superbogații lumii. Unele destinații sunt surprinzătoare
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Arsenie Todiraș la 20 de ani de la destrămarea trupei „O-Zone”. Cu ce se ocupă la 42 de ani! E total schimbat față de Dan Bălan
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Poze spion cu prototipul „fantomă” la Pitești! Să fie viitoarea Dacia C-Neo?
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
De ce o despărțire doare „fizic”: ce se întâmplă în creier când suntem respinși?