Prima pagină » Știri externe » Când află România dacă scapă de vize pentru SUA. Anunțul făcut azi de la Bruxelles

Când află România dacă scapă de vize pentru SUA. Anunțul făcut azi de la Bruxelles

Când află România dacă scapă de vize pentru SUA. Anunțul făcut azi de la Bruxelles
Când află România dacă scapă de vize pentru SUA. Anunțul făcut azi de la Bruxelles

„Sunt menținute contactele pentru obținerea reciprocității totale a vizelor”, a declarat un oficial din cadrul Comisiei Europene.

„Comisia Europeană va prezenta eventualele progrese până la sfârșitul lunii iunie”, a precizat oficialul citat.

Comisia Europeană este obligată să ia măsuri de reintroducere în mod temporar a vizelor pentru cetățenii americani care vin în UE întrucât Statele Unite nu au eliminat vizele în relația cu toate țările europene, printre statele care au încă obligativitate fiind și România, cere Parlamentul European.

„Comisia Europeană este obligată din punct de vedere legal să ia măsuri de reintroducere temporară a vizelor pentru cetățenii americani, dat fiind că Washingtonul nu a eliminat încă vizele pentru cetățenii din cinci țări europene”, se arată într-o rezoluție adoptată joi de Parlamentul European.

Legislativul Uniunii Europene cere Comisiei Europene să introducă măsurile necesare în „cel mult două luni”.

Statele Unite refuză eliminarea vizelor pentru cetățenii din cinci state membre ale Uniunii Europene – România, Bulgaria, Croația, Republica Cipru și Polonia.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Celebra și bizara „Planetă Roz” ar putea ascunde nori de sare, arată un nou studiu