Prima pagină » Știri externe » Consulatul rus din Poznan, închis de polonezi ca reacție la ACTE DE SABOTAJ

Consulatul rus din Poznan, închis de polonezi ca reacție la ACTE DE SABOTAJ

Consulatul rus din Poznan, închis de polonezi ca reacție la ACTE DE SABOTAJ

Ministrul de Externe al Poloniei Radek Sikorski a declarat că ordonă închiderea unuia dintre cele trei consulate rusești din țară ca răspuns la mai multe acte de sabotaj, inclusiv cazuri de incendiere despre care a spus că au fost sponsorizate de Moscova.

Sikorski a spus că își retrage consimțământul pentru prezența consulatului rus din Poznan și că personalul său nu va fi binevenit în Polonia. Rusia are, de asemenea, consulate la Gdansk și Cracovia.

Radek Sikorski a cerut Rusiei să oprească ceea ce el a numit acțiuni de război hibrid împotriva Poloniei și a aliaților săi occidentali, avertizând că, în caz contrar, Polonia își rezervă dreptul „de a lua măsuri decisive suplimentare”.

„În calitate de ministru de Externe, am informații că Federația Rusă se află în spatele unor tentative de sabotaj, atât în Polonia, cât și în țările aliate”, le-a declarat Sikorski reporterilor la Varșovia.

Sikorski a menționat arestarea în ianuarie a unui cetățean ucrainean care a recunoscut că agenții ruși îl instruiseră să pună la cale o incendiere în orașul Wroclaw. Atacul a fost dejucat, iar bărbatul își așteaptă acum procesul.

Sikorski a declarat că aproximativ 20 de astfel de suspecți de sabotaj sunt anchetați în Polonia și că are cunoștință de existența altor planuri de incendieri în țările aliate.

„Putin trebuie descurajat”, a declarat ministrul de Externe. „Avem și alte astfel de atacuri prin incendiere în toată Europa, în toată Europa și știm despre planurile rusești pentru noi atacuri prin incendiere”.

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a promis „un răspuns dureros la cel mai recent dintr-o serie de acte ostile”.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?