Prima pagină » Știri externe » CUTREMUR de 7,7 grade în Myanmar, resimțit și în Thailanda și China. 90 de muncitori ÎNGROPAȚI sub ruinele unui zgârie-nori prăbușit la Bangkok

CUTREMUR de 7,7 grade în Myanmar, resimțit și în Thailanda și China. 90 de muncitori ÎNGROPAȚI sub ruinele unui zgârie-nori prăbușit la Bangkok

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,7 grade s-a produs vineri în centrul Myanmarului, a anunțat US Geological Survey (USGS).

Cutremurul a avut loc la 16 kilometri nord-vest de orașul Sagaing, la o adâncime de zece kilometri, în jurul orei locale 14:20 (10:20 ora României), a anunțat USGS, conform Le Figaro.

Cutremurul a fost urmat de o replică puternică cu magnitudinea de 6,4 grade pe scara Richter.

Bilanț provizoriu: 144 de persoane au murit și 732 au fost rănite în Myanmar

Numărul de morți, răniți și amploarea distrugerilor – în special în Myanmar, care este în mijlocul unui război civil și unde informațiile sunt strict controlate de autorități – rămân incerte.

Junta militară din Myanmar a declarat că 144 de persoane au murit și 732 au fost rănite. Se așteaptă ca numărul morților să crească, mulți răniți ajungând la spitalele din Mandalay.

Guvernul din Myanmar a declarat că are mare nevoie de sânge în zonele cele mai afectate. Imaginile cu drumuri îndoite și crăpate și autostrăzi deteriorate, precum și prăbușirea unui pod și a unui baraj au ridicat îngrijorări suplimentare cu privire la modul în care salvatorii vor ajunge în unele zone dintr-o țară care se confruntă deja cu o criză umanitară pe scară largă.

În capitala Myanmarului, Naypyidaw, mai multe sanctuare religioase au fost avariate, drumurile au fost deformate de cutremure și bucăți de tavan din mai multe clădiri s-au prăbușit, au declarat jurnaliștii AFP.

În Mandalay, al doilea oraș ca mărime al țării și aproape de epicentru, cutremurul a avariat o parte din fostul palat regal și mai multe clădiri, potrivit videoclipurilor și fotografiilor publicate pe Facebook.

În regiunea Sagaing, la sud-vest de Mandalay, un pod vechi de 90 de ani s-a prăbușit, iar unele secțiuni ale autostrăzii care leagă Mandalay de cel mai mare oraș din Myanmar, Yangon, au fost, de asemenea, avariate.

90 de muncitori, prinși sub ruinele unui bloc cu 30 de etaje, în construcție, la Bangkok

Cutremurele puternice au fost resimțite în Thailanda, provocând panică în Bangkok, unde birourile și magazinele au fost evacuate.

O clădire de 30 de etaje în curs de construcție s-a prăbușit la Bangkok. Cel puțin trei persoane au fost ucise în prăbușirea clădirii și 90 au fost date dispărute, potrivit ministrului Apărării, Phumtham Wechayachai. El nu a oferit mai multe detalii despre eforturile de salvare în curs, dar echipele de intervenție au spus că șapte persoane au fost salvate până acum din zonă.

Prim-ministrul thailandez Paetongtarn Shinawatra a anunțat imediat convocarea unei „întâlniri de urgență”.

Unele servicii de metrou au fost suspendate, iar locuitorii din Bangkok, evacuați din clădiri, au fost avertizați să rămână afară în cazul în care vor fi mai multe replici.

Zona Bangkok găzduiește peste 17 milioane de oameni, dintre care mulți locuiesc în apartamente înalte.

Alte cutremure au fost resimțite și în provincia Yunnan din sud-vestul Chinei. Autoritățile chineze au anunțat că au înregistrat un cutremur cu magnitudinea de 7,9 grade.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Oamenii nu merg la închisoare și nu plătesc taxe dacă beau apă din fântâna proprie
Digi24
Tinerii dispăruți în timpul unei excursii pe Transalpina au fost găsiți după aproape două zile de căutări
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit într-un accident teribil pe Autostrada Soarelui!
Prosport.ro
FOTO. „Ești prea grasă”. Anisimova s-a enervat și a postat o poză cu ea mai mult goală, la piscină
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
Mediafax
Haos la Cadastru: sistemul este blocat de trei zile. Un hacker pretinde că vinde datele ANCPI
Click
Denise Rifai, înșelată de fostul iubit! Prezentatoarea a făcut dezvăluirea în direct: „De-aia n-a mai fost nimic după”
Digi24
Prima eclipsă totală de Soare din Europa după 27 de ani. Din ce zone ale României va putea fi observată
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Alina Laufer după ce și-a făcut lifting facial! Nimeni nu o mai recunoaște: „Am apelat la această soluție. Sunt obsedată de perfecțiune”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Topul celor mai ieftine Dacia disponibile prin Rabla 2026
Descopera.ro
Revoluția care a schimbat istoria pentru totdeauna!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O blondă: – Acum citesc o carte managerială, economic financiară…
Descopera.ro
Medicii avertizează: Telefonul poate provoca dureri la degete. Ce este de făcut?