Prima pagină » Știri externe » Elveția, pregătită să găzduiască negocierile privind încheierea războiului din UCRAINA. Trump și Putin vor discuta la telefon în perioada următoare

Elveția, pregătită să găzduiască negocierile privind încheierea războiului din UCRAINA. Trump și Putin vor discuta la telefon în perioada următoare

Elveția, pregătită să găzduiască negocierile privind încheierea războiului din UCRAINA. Trump și Putin vor discuta la telefon în perioada următoare

Elveția și-a exprimat disponibilitatea de a găzdui o întâlnire la nivel înalt între președintele ales al SUA, Donald Trump, și președintele rus Vladimir Putin, a declarat Nicolas Bideau, șeful de comunicații la Ministerul de Externe elvețian, pentru ziarul elvețian Le Temps.

Potrivit publicației, Bideau a făcut referire la summitul global pentru pace desfășurat în Elveția în iunie, spunând că în urma summit-ului, Ucraina, Rusia și Statele Unite au fost informate în mod regulat cu privire la disponibilitatea Elveției de a facilita inițiativele diplomatice.

„În urma summitului de la Bürgenstock, Ucraina, Rusia și Statele Unite au fost informate în mod regulat cu privire la disponibilitatea noastră de a sprijini eforturile diplomatice pentru găsirea păcii”, a spus Bideau, citat de Le Temps.

Întâlnirea Trump-Putin care ar putea decide soarta Ucrainei … și a lumii

Kremlinul a semnalat disponibilitatea de a organiza o întâlnire dintre Putin și Trump pentru a ajunge la un acord privind încheierea războiului Rusiei împotriva Ucrainei. Nu au fost stabilite planuri sau date concrete, deși Moscova a spus că orice întâlnire față în față va avea loc numai după inaugurarea lui Trump de pe 20 ianuarie 2025.

Trump a promis că va aduce Kievul și Moscova la masa negocierilor și va pune capăt rapid războiului în „24 ore”. La începutul acestei săptămâni, el le-a transmis reporterilor că aranjamentele pentru o întâlnire cu Putin sunt în curs.

Rusia respinge propunerile lui Trump

Cu toate acestea, un obstacol în calea întâlnirii Trump-Putin ar putea fi un mandat de arestare pe care Curtea Penală Internațională l-a emis pentru Putin în martie 2023, pentru că ar fi ordonat deportarea copiilor ucraineni în Rusia. În calitate de țară semnatară a Statutul de la Roma al Curții Penale Internaționale,  Elveția  este obligată legal să-l aresteze pe dictatorul rus dacă pătrunde pe teritoriul elvețian.

De asemenea,  Trump a transmis că dorește înghețarea frontului ruso-ucrainean, amânarea aderării Ucrainei la NATO cu 20 de ani și desfășurarea trupelor euroatlantice de menținere a păcii pe teritoriul Kievului, propuneri de pace care au fost deja respinse de Kremlin.

O discuție telefonică, foarte probabilă în viitorul apropiat

Președintele ales al SUA, Donald Trump, și președintele rus Vladimir Putin, sunt așteptați să susțină un apel telefonic „în următoarele zile și săptămâni”, a declarat Mike Waltz, nominalizat de Trump pentru consilier pentru securitate națională, pentru ABC News pe 12 ianuarie.

„Nu poți intra într-o înțelegere dacă nu ai un dialog cu cealaltă parte și vom stabili asta, cu siguranță, în lunile următoare”.

Întrebat dacă discuțiile vor include președintele Volodimir Zelenski , el a spus că formatul întâlnirii nu a fost încă determinat.

„Ei bine, încă nu am stabilit cadrul exact, încă lucrăm la asta, dar mă aștept la un apel telefonic,  cel puțin în zilele și săptămânile următoare, așa că ar fi un pas”, a spus Waltz.

„Dacă ucrainenii au cerut întregii lumi să fie toți pentru democrație, avem nevoie ca ei să fie toți pentru democrație”, a spus el.

Waltz a mai spus că nu  se așteaptă la o retragere completă a trupelor ruse din regiunile ocupate ale Ucrainei, inclusiv din Crimeea, scrie Kyiv Independent. 


Sursa Foto:  Profimedia

Citește și: H.D. Hartmann: TRUMP a decis că Uniunea Europeană nu mai e importantă / Care este „problema cât casa” a Uniunii

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Carburanții se scumpesc din nou. Cât vom plăti la pompă pentru benzină și motorină începând cu 1 ianuarie
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Nicoleta Luciu a dezvăluit abia acum motivul retragerii din televiziune: „Am stopat totul ca să…”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei. Josephine Cochrane și prima mașină de spălat vase